Lafarge wprowadza nowe rodzaje betonów

Budownictwo

14-06-2007  Autor: [KK]   Źródło: Lafarge Cement S.A.   Kategoria: Wiadomości z kraju

Lafarge ogłosił wprowadzenie na rynek dwóch nowych produktów betonowych o wartości dodanej, co jest dużym krokiem naprzód w szybko zmieniającym się sektorze budowlanym. Extensia i Chronolia to odpowiedź Lafarge na potrzeby i oczekiwania specjalistów z branży budowlanej.

Extensia i Chronolia są wysokiej jakości produktami betonowymi, które zostały opracowane dzięki wiedzy pracowników Lafarge z działów Badań i Rozwoju oraz ich zaawansowanej naukowej znajomości zachowań betonu na każdym etapie produkcji, wdrożenia i użytkowania.
Potrzebnych było wiele lat badań, aby rozwinąć wyjątkową metodologię, umożliwiającą opracowanie betonu, który zapewnia doskonałą stabilność i jakość produktu, przy zastosowaniu lokalnie dostępnych surowców.

Extensia i Chronolia wpływają na poprawę warunków pracy na budowach. Każdy z produktów został opracowany tak, aby sprostać specyficznym wyzwaniom sektora budowlanego. Początkowo oba wspomniane produkty betonowe będą dostępne w sprzedaży we Francji, Wielkiej Brytanii oraz Ameryce Północnej.


CHRONOLIA, WZMOCNIENIE NA PLACU BUDOWY
Chronolia łączy w sobie dwie pozornie przeciwstawne cechy, których oczekują klienci: produkt betonowy, który może być transportowany i używany jak standardowy beton płynny, który po wylaniu szybko nabiera wytrzymałości mechanicznej.
Chronolia spełnia oba te wymagania. Podczas gdy stosując konwencjonalny beton potrzeba pomiędzy 12 a 20 godzin na zdjęcie szalunków, Chronolia staje się wytrzymała w rekordowym czasie i szalunki mogą zostać zdjęte już cztery godziny po wylaniu betonu.
Posiadając taką samą urabialność jak konwencjonalny beton, może być używana we wszelkiego rodzaju budowach, a także do reperowania powierzchni dróg oraz budownictwie lądowym i wodnym, co pozwala na ich szybkie oddanie do użytku. Posiadając tak szybką utwardzalność Chronolia daje możliwość ograniczenia ewentualnych utrudnień spowodowanych prowadzonymi pracami budowlanymi, a tym samym wpływa na zwiększenie wydajności i produktywności. Oznacza to również, że możliwe staje się przemyślenie sposobu organizacji placu budowy jeszcze przed rozpoczęciem prac, w odniesieniu do terminów, wykorzystania sprzętu oraz kosztów.

EXTENSIAÔ, NOWY WYMIAR BETONU
W przypadku konwencjonalnego betonu maksymalna możliwa powierzchnia bez dylatacji to 25 m kw. Extensia umożliwia zwiększenie powierzchni do 400 m. kw., zmniejszając w ten sposób problem spękań i związanych z tym dalszych kosztów utrzymania. Extensia została opracowana do stosowania w posadzkach betonowych, przeznaczonych do wzmożonego ruchu i magazynowania ciężkich towarów, gdyż posiada zwiększoną wytrzymałość w porównaniu ze standardowym betonem i jest bardziej odporna na ścieranie oraz wyginanie. Pozwala to na zmniejszenie grubości płyt betonowych w porównaniu z płytami wykonanymi ze standardowego betonu.
Wykorzystując do produkcji mniejszą ilość surowca i nie wymagając stosowania metalowych siatek, Extensia pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla, powstającego w procesie produkcji posadzek betonowych.

NIEWYCZERPANE WŁAŚCIWOŚCI BETONU
Beton, drugi w kolejności najczęściej używany produkt na świecie, jest mieszanką cementu, rozkruszonych skał (kruszywa) oraz piasku, do których dodaje się wodę. Materiał ten, którego pierwsze receptury powstawały w I wieku p.n.e, posiada mnóstwo zalet, szczególnie w odniesieniu do jego wytrzymałości, trwałości, obojętności termicznej i izolacji dźwiękowej.
Techniki i narzędzia powstałe w ciągu ostatnich dwudziestu lat pozwoliły na zastosowanie naukowego podejścia do badań cementu i betonu w skali nanometrycznej. Dzięki temu odkryto wielką, techniczną złożoność betonu w wielu aspektach (zjawiska fizyczne i chemiczne, wrażliwość na parametry zewnętrzne, rozwój mechanizmów w dłuższym okresie czasu itd.)
W ten sposób, naukowcy Lafarge mogli zidentyfikować i lepiej zrozumieć różnorodne zjawiska leżącej u podstaw zachowania betonu. Wiedza ta doprowadziła do rozwoju wysoko wytrzymałych produktów betonowych, które są bardziej plastyczne, trwalsze i odporniejsze oraz betonów samopoziomujących, posiadających lepszą estetykę i łatwiejszych w użyciu.
Materiały te pozwalają Lafarge sprostać coraz większym i bardziej skomplikowanym wymaganiom architektów, inżynierów i wykonawców przy jednoczesnej współpracy z innymi firmami branży budowlanej, zmierzającej do przemyślenia dotychczasowych systemów budowlanych i zaprojektowania budynków, które konsumowałyby mniej energii i tym samym miałyby mniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com