GRANDFRONT 2008 i Architektura-murator

GrandFront

30-04-2009  Autor: Małgorzata Makowska   Źródło: MURATOR S.A.   Kategoria: Wiadomości z kraju

7. edycja konkursu Izby Wydawców Prasy na Prasową Okładkę Roku - rozstrzygnięta. W kategorii - Czasopisma branżowe - już po raz kolejny nagrodę zdobył miesięcznik ''Architektura-murator''.

GrandFront prezentuje doroczne osiągnięcia grafiki prasowej, promuje twórcze i profesjonalne rozwiązania. O nagrody główne rywalizowało 375 prac o zasięgu ogólnopolskim i wysokim nakładzie, jak również wiele pism branżowych i lokalnych. Stworzono możliwość zgłoszenia do nagrody ArtFront za szczególne osiągnięcia artystyczne i edytorskie. Laureatów wyłoniło jury, w którym zasiadają uznani twórcy grafiki prasowej: dyrektorzy artystyczni, wykładowcy uczelni plastycznych, fotograficy oraz wydawcy. W wyborze kierowano się spójnością przekazu wizualnego i merytorycznego, poziomem realizacji graficznej oraz zgodnością stylistyczną z charakterem tytułu.

Podczas uroczystej gali wręczone zostały nagrody główne dla redakcji gazety za najlepszą stronę tytułową i redakcji czasopisma za najlepszą okładkę oraz medale dla zwycięzców poszczególnych kategorii tematycznych (gazety ogólnokrajowe, gazety regionalne, gazety i czasopisma lokalne, czasopisma branżowe, hobbystyczne, popularne czasopisma kobiece, magazyny wielotematyczne, czasopisma opinii).

CZASOPISMA BRANŻOWE (sponsor Stora Enso Polska Sp. z o.o.)



Pierwsze miejsce i nagrodę ArtFront: "ARCHITEKTURA-murator" 01/08


Autorzy projektu: Jerzy Skakun, Joanna Górska
Opieka artystyczna: Jerzy Porębski
Kurator cyklu "Okładki": Aleksandra Stępnikowska

Studio graficzne Homework działa w Warszawie od 2003 roku. Jego założyciele, absolwenci gdańskiej ASP, znani są jednak w środowisku znacznie dłużej: Joanna Górska, stypendystka Ecole Superieure d'Art Graphique w Paryżu, w 2001 roku zdobyła I nagrodą w konkursie grafiki studenckiej Agrafa.
Jerzy Skakun, mający na swoim koncie studia w Hochschule für Gestaltung St. Gallen w Szwajcarii, trzykrotnie (1997, 2001, 2002) został laureatem konkursu na plakat BHP Centralnego Instytutu Ochrony. Ich prace charakteryzuje precyzyjny warsztat oraz poczucie humoru. Wiele z nich wydaje się nawiązywać do grafiki lat 50. i 60. Plakaty Homework są atrakcyjne nie tylko plastycznie, ale i literacko. Graficy bywają autorami błyskotliwych sloganów, np. Bądź głupszy, nie czytaj prasy (2005, główna nagroda w 3 edycji Galerii Plakatu AMS na plakat promujący czytelnictwo).
Najchętniej współpracują z instytucjami kulturalnymi, m.in. Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Fundacją Mañana czy Muzeum im. Pułaskiego w Warce.
Są laureatami m.in. Grand Prix konkursu kalendarzy Vidical (2002), srebrnego medalu Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku (2004) oraz wyróżnienia 5 Krakowskiego Festiwalu Plakatu w Krakowie (2005)

www.homework.com.pl

Wyróżnienie: "ARCHITEKTURA-murator" 02/08

Autor projektu: Paweł Przybył
Opieka artystyczna: Jerzy Porębski
Kurator cyklu "Okładki": Aleksandra Stępnikowska

Paweł Przybył (ur. 1977) zajmuje się szeroko rozumianą grafiką użytkową. Swobodnie porusza się między głównym nurtem współczesnej grafiki a czystym stylem grafiki szwajcarskiej. Jest właścicielem i twórcą własnej firmy ubraniowej Fenix Athletico ( http://fenixatl.com/), za którą w 2006 roku otrzymał nagrodę w konkursie magazynu „2+3D” na 20 najlepszych projektów z ostatnich pięciu lat w Polsce. W przeszłości był twórcą szaty graficznej magazynów „Hiro” oraz „Dosdedos”, oraz współtworzył wizerunek znanych światowych firm w międzynarodowej agencji reklamowej Leo Burnett. W 2005 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego telewizji 4fun.tv (nagroda Kreatura 2005). Obecnie jest związany z MTV Europe i MTV Arabia dla których projektuje oraz produkuje spoty i dżingle telewizyjne.

Tegoroczne okładki „Architektury-murator” trafią do jednej z najważniejszych kolekcji grafiki w Polsce - zbiorów Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Galeria od ponad 40 lat gomadzi prace wybitnych polskich grafików. W swoich zasobach ma ponad 26 000 tytułów m.in. Romana Cieślewicza, Jana Lenicy, Henryka Tomaszewskiego, Jana Młodożeńca czy Waldemara Świerzego.
Cykl okładek „Architektury” ma w założeniu być przeglądem prac młodych polskich grafików, ich stylu i techniki. Zadaniem zaproszonych do współpracy projektantów jest nawiązanie do wiodącego materiału w danym numerze miesięcznika. Do tej pory w serii okładek pojawiły się prace grupy Twożywo, Jakuba Stępnia, Mamastudio, Homework, Joanny Gurowskiej, Grzegorza Laszuka, Kuby Sowińskiego, Pawła Przybyła, Tymka Jezierskiego i Temperówki. Pomysł został uznany przez dyrekcję muzeum za powrót do najlepszych tradycji polskiego projektowania, kiedy Polska Szkoła Plakatu święciła triumfy a okładki magazynów, takich jak „Ty i Ja” czy „Projekt” projektowali wybitni artyści.

Konkurs rozstrzygnięto 22 kwietnia 2009 roku, podczas uroczystej Gali Finałowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrodzone okładki zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w salonach sieci Empik.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com