Trwa OSSA 2008 w Krakowie

OSSA 2008

22-10-2008  Autor: Katarzyna Telecka   Źródło: OSSA   Kategoria: Patronaty

Do piątku trwają w Krakowie XII Ogólnopolskie Warsztaty Studenckie OSSA 2008. OSSA to Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury powstałe w 1997 roku z inicjatywy studentów, których pragnieniem było poszerzanie horyzontów i nabycie doświadczenia zawodowego.

W swoich szeregach skupia studentów wszystkich Wydziałów Architektury wyższych uczelni w Polsce – publicznych i niepublicznych. Mają oni możliwość rozwoju poprzez wzajemną wymianę doświadczeń na organizowanych przez OSSA warsztatach, plenerach, konkursach i wycieczkach.
Tematem paździerikowych warsztatów jest ‘Faktura miasta’. Terenem działania uczestników będą place – jeden z elementarnych składników tkanki miejskiej, których potencjał często nie bywa w pełni wykorzystany. Place będące polem działania są bardzo zróżnicowane. Mają bardziej lub mniej atrakcyjne lokalizacje, zostały utworzone w różnych momentach historii miasta. Część z nich pełni nadal swoją funkcję, część została przerobiona na parkingi. Celem warsztatów jest pokazanie, że każdy z nich ma szanse stać się przestrzenią publiczną na najwyższym poziomie, a poprzez to tworzyć fakturę miasta.
Swój udział w warsztatach zapowiedziała czołówka architektów z Polski, jak Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak czy Natalia Paszkowska z Marcinem Mustafą, niedawni zwycięzcy konkursu na pawilon EXPO 2010. Prestiżu warsztatom dodają zaproszeni goście z zagranicy jak Marcin Kołtuński (UnStudio), EFFEKT group z Kopenhagi czy Yvette Vaskourkowa i Igor Kovacevic (MOBA platform, CCEA) z Pragi.
W tym roku postanowiono wzbogacić formę warsztatów i przenieść efekty pracy uczestników do przestrzeni Second Life. Można tam będzie również wysłuchać towarzyszących warsztatom wykładów.

Strona Internetowa Warszatów FAKTURA MIASTA > > >

Wielki prowokator XX w. – Salvador Dali, powiedział, że architektura jutra będzie miękka i włochata.

Kilkadziesiąt lat później, w Polsce, a dokładniej – w dniach 17-24.X 2008 r. w Krakowie, odbędą się XII ogólnopolskie warsztaty studenckie OSSA Kraków 2008. Organizator warsztatów – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury – zaprasza do udziału w warsztatach studentów architektury z całej Polski. OSSA 2008 będzie okazją do poznania ciekawych ludzi z całej Polski, których łączy wspólna pasja. Uczestnicy będą mogli wymienić się swoimi doświadczeniami i zdobyć nowe umiejętności, podczas zmagań z zadaniami projektowymi.

Praca warsztatowa odbywać się będzie w grupach prowadzonych przez architektów z Polski (Biuro Projektów Lewicki Łatak, Kraków; dr Wojciech Wicher i dr Mateusz Gyurkovich, Kraków; ReWritable Research Team, Wrocław; Tamizo architects group, Łódź; WWAA, Warszawa) i z Europy (EFFEKT, Kopenhaga; BAR Architects, Rotterdam; Yvette Vasourkova i Igor Kovacevic, Praga; Marcin Kołtuński i Karolina Kania, Amsterdam). Do tematu projektowego wprowadzą wykłady znamienitych gości i wycieczki po Krakowie, jakiego zwykły turysta nigdy nie pozna. Pracując, uczestnicy będą mogli wpływać na przestrzeń wirtualnego świata SecondLife i na naszą rzeczywistość.

Wziąć udział w warsztatach może każdy student architektury, który wyśle do organizatorów pracę wstępną (temat i terminy podane zostaną już wkrótce), w której wykaże się kreatywnością i ciekawymi umiejętnościami.

Tematem tegorocznych warsztatów będzie „Faktura Miasta”. Faktura to cecha, którą odbieramy najlepiej poprzez kontakt bezpośredni. Odczuwać miasto możemy przez dotyk, obserwację, interakcję z detalami jego elementów składowych – architektury, budynków, urządzenia miejskiego. Fakturę możemy jednak odbierać w większej skali - skali urbanistycznej, gdy wyobrażamy sobie miasto, w którym żyjemy, którego doświadczamy codziennie na różne sposoby. To odczuwanie opiera się na strukturze przestrzennej miasta – nie chodzi tu tylko o relacje budynków, które w nim stoją, ich gabaryty, charakter architektoniczny, przestrzenie pomiędzy, ale o całą abstrakcyjną warstwę jego złożoności – sposób użytkowania, komunikację, inżynierię miejską czy pozytywne/negatywne wartości kulturowe i emocjonalne, którymi ta przestrzeń jest nasycona. Te aspekty, nie do uchwycenia przez zdjęcia czy zwykłe mapy, wymagają od nas myślenia abstrakcyjnego. Prowokacją i inspiracją do tej abstrakcji jest tutaj wypowiedź Salvadora Dali o architekturze miękkiej i włochatej.

Uczestnicy warsztatów będą mogli zmierzyć się z interpretacją tego stwierdzenia zarówno w skali architektonicznej jak i urbanistycznej. Będą mogli też podjąć się analizy relacji między detalem architektonicznym, a kompozycją urbanistyczną i wpływem tej relacji na ‘fakturę miasta’.

W tym roku, studenci architektury z całej Polski skonfrontują się z tymi wyzwaniami w Krakowie – mieście o wyjątkowym dziedzictwie historycznym i kulturowym, które zmaga się dzisiaj z brakiem silnej wizji na przyszłość. Zajmą się zaniedbanymi placami miejskimi – teoretycznie, najbardziej reprezentacyjnymi elementami sieci przestrzeni publicznych. My, organizatorzy tegorocznych warsztatów OSSA, mamy nadzieję, że praca uczestników wniesie wkład w dzisiejszą dyskusję na temat obrazu naszego miasta, jego teraźniejszości i jego przyszłości.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury powstało jako studencka inicjatywa w 1997 r. Od początku rolą stowarzyszenia była organizacja warsztatów architektonicznych dla polskich studentów, którzy pragnęli rozwijać swoje zdolności poza uczelnią, ale też poznać nowych ludzi, z którymi łączy ich wspólna pasja.

Tej jesieni mija 12 lat działalności „ossy”, wypełnione licznymi warsztatami i współpracą z instytucjami zajmującymi się architekturą, urbanistyką i edukacją architektoniczną, z kraju i zza granicy. W ciągu 12 lat stowarzyszenie wypracowało sobie silną markę wśród studentów architektury. Liczni uczestnicy zawsze chętni są do powtórnego udziału w warsztatach, które dostarczyły im niezapomnianych wrażeń i pozwoliły im nabyć wiele nowych umiejętności i skonfrontować swoje doświadczenia ze studentami z innych uczelni.

Uczestnicy warsztatów z poprzednich lat są dzisiaj absolwentami wydziałów architektury i czynnymi architektami. To oni zaczynają dzisiaj przejmować odpowiedzialność za kształtowanie polskiego środowiska architektonicznego, a każdy z nich pamięta dziś, jak wiele nauczył się w trakcie Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury.

PATRONAT MEDIALNY

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com