Wyniki konkursu - Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Konkurs

10-10-2008  Autor: [KK], fot. W. Szubiński   Źródło: SARP Katowice, UM Katowice, fot. W. Szubiński   Kategoria: Konkursy, nagrody

Prezentujemy wyniki konkursu na MCK w Katowicach. Pierwsze miejsce w konkursie - pracownia JEMS Architekci, drugie - trio projektowe Bartłomiej Nawrocki, Dick van Gameren oraz Marcin Jojko natomiast trzecie to współpracujące biura z Krakowa - Grupa Projektowa Proxima oraz WIZJA.

Wystawa  pokonkursowa w Konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach jest udostępniona w Urzędzie Stanu Cywilnego w Katowicach przy Al. Korfantego od poniedziałku do piątku w godzinach od. 10.00 - 15.00.
Wystawa potrwa do 14 października 2008 roku.

Fotografie z uroczystości ogłoszenia wyników:

Fot. W. Szubiński

Prezentacje projektów (nagrody 1, 2, 3 oraz dwa wyróżnienia):

1 nagroda - praca nr 004 - numer identyfikacyjny 855757

JEMS Architekci Sp. z o. o. Warszawa

Zespół autorski :
Arch. Olgierd Jagiełło
Arch. Maciej Miłobędzki
Arch. Wojciech Kotecki
Arch. Paweł Majkusiak
Arch. Marcin Sadowski
Arch. Jerzy Szczepanik - Dzikowski

Oraz
Mai Bui Ngoc
Paweł Gozdyra
Anna Królikowska
Michał Ożóg
Marcin Puchacz
Maciej Rydz
Piotr Sołowiej
Mateusz Świętorzecki
Piotr Waleszkiewicz

Konsultacje:
Tadeusz Cisek
Piotr Pachowski
Jarosław Kujawa

Opinia Jury:

Projekt został nagrodzony 1-szą nagrodą za jasną i klarowną koncepcję urbanistyczną zestawioną doskonale z architekturą sali " katowickiego Spodka ". Bardzo dobrze zdefiniowane zostały w projekcie przestrzenie publiczne rozwiązane w postaci urbanistycznej platformy. Atrakcyjnie zaprojektowane przenikanie przestrzeni placu wejściowego z przestrzenią hallu głównego i foyer centrum kongresowego. Bardzo wysoko została oceniona przez Jury specyficzna, zielona przestrzeń publiczna przeprowadzona przez zdeformowany celowo fragment dachu. Ta zielona ścieżka i przełamanie dużej bryły budynku rozbija jego skalę i wytwarza nową perspektywę widokową na architekturę spodka. " pęknięcie " to łączy w szerszym aspekcie strefę wejściową z szerszym otoczeniem ronda. Wszystkie wymagane funkcje obiektu centrum kongresowego zostały rozwiązane bardzo dobrze i elastycznie zapewniając w bardzo wysokim stopniu wymagania funkcjonalne. Usytuowanie restauracji w poziomie wejścia głównego, otwartej na plac przed budynkiem z pewnością wpłynie na podniesienie jakości i atrakcyjności zespołu. Na uwagę zasługuje możliwość łatwego wydzielenia części konferencyjnej od części sali wielofunkcyjnej, dając możliwość różnej i swobodnej adaptacji sal dla potrzeb przygotowywanych imprez. Praca w pełni respektuje możliwość kształtowania przyszłej osi kompozycyjnej jaką tworzyć będą MCK, NOSPR i Muzeum Śląskie. Bardzo transparentnie zostały rozwiązane wjazdy i wyjazdy w przestrzeń parkingu podziemnego umożliwiając łatwe opróżnianie parkingu po imprezach. Publiczna przestrzeń na dach powinna być ostrożnie i szczegółowo zaprojektowana. Podziemne połączenie ze Spodkiem powinno być zdaniem Jury zaprojektowane jako szersze. Strefa dostaw powinna być poszerzona poza prosty plac zwrotny.

Zalecenia pokonkursowe do pracy nr 004:

  • Przed podjęciem działań projektowych przeanalizować wspólnie z inwestorem proponowane wielkości programowe w związku z docelowym budżetem realizacji inwestycji przede wszystkim w kontekście stosunku wielkości powierzchni wystawienniczej do magazynowej.

  • Precyzyjnie przemyśleć różne scenariusze podziału i funkcjonowania sali wielofunkcyjnej i jej powiązania z przestrzenią obsługującą.

  • Sprecyzować strefy dostępności połaci dachowych dla ruchu pieszego w kontekście rodzaju konstrukcji i jej kosztu oraz rozwiązań materiałowych.

  • Przeanalizować szerokość powiązań MCK - Spodek dla potoków ruchu pieszego.

  • Obsługę ruchu dostawczego powiązać z zapleczem Spodka zapewniając odpowiednią ilość doków rozładowczych na potrzeby sali wielofunkcyjnej (minimum 5) i osobną rampę dla dostaw gastronomicznych (2 doki). Zapewnić możliwość bezpośredniego wjazdu taboru samochodowego na płaszczyznę sali wielofunkcyjnej.

  • Przeanalizować ponownie ilość niezbędnych miejsc postojowych z podziałem na miejsca dla gości, pracowników i VIP-ów.

Po kliknięciu powiększenia plansz

2 nagroda - praca nr 600 - numer identyfikacyjny 626160

Bartłomiej Nawrocki Katowice
Dick van Gameren Amsterdam
Marcin Jojko Katowice

Projekt został nagrodzony 2-gą nagrodą za:
Odważny, zamierzony kontrast graniastosłupowej, surowej w wyrazie bryły obiektu MCK w stosunku do owalnej miękkości architektury Spodka. Wykorzystując spadek terenu bryła obiektu wznosi się dynamicznie w partii frontowej wprowadzając oryginalnie od spodu do wnętrza obiektu. Efektowne, szerokie przekrycie ul. Olimpijskiej na kierunku na wschód w stronę Muzeum Śląskiego, NOSPR świadczy o świadomości twórców w kreacji " Śląskiej promenady " łaczącej wymienione funkcje z MCK i Spodkiem. Na podkreślenie zasługuje konsekwentnie przeprowadzona zasada komponowania architektury obiektu w sposób ascetyczny począwszy od bryły obiektu,a skończywszy na detalu.

3 nagroda - praca nr 101 - numer identyfikacyjny 170001

WIZJA Sp. z o.o. Kraków
Grupa Projektowa Proxima Sp. z o.o. Kraków

Zespół autorski :
Arch. Stanisław Deńko
Arch. Sławomir Kogut
Arch. Borysław Czarakcziew
Arch. Mikołaj Iwańczuk
Arch. Katarzyna Kowalska
Arch. Magdalena Zygier
Arch. Maciej Kociołek
Arch. Artur Baran
Arch. Magdalena Drożdż
Arch. Maciej Klara
Arch. Karolina Mrożek
Arch. Bartłomiej Stwarz
Arch. Kinga Trąbińska

Konsultacja konstruktorska:
Inż. Piotr Rokosz
Inż. Wojciech Romanie

Wyróżnienie 1-go stopnia - praca nr 080 - numer identyfikacyjny 150496

Archistudio S.C. Tomasz Studniarek Małgorzata Pilinkiewicz

Praca otrzymuje wyróżnienie 1-go stopnia za:
- poprawną dyspozycję funkcjonalną
- wykreowanie interesującej przestrzeni publicznej integrującej plac przed Spodkiem z nową kubaturą oraz czytelnym wyprowadzeniem ciągu pieszego w kierunku projektowanego obiektu NOSPR i MŚL.
- interesujące uformowanie obiektu nawiązujące do bryły Spodka
Wyróżnienie 2-go stopnia - praca nr 060
Wyróżnienie przyznano za:
- ekspresyjną, dynamiczną formę architektoniczną głównej bryły budynku MCK wyznaczającej plac wejściowy oraz za interesujące, jednorodne rozwiązania elewacyjne
- próbę funkcjonalnego zintegrowania budynków MCK i hali sportowej "Spodek" przestrzenią holu wejściowego
Ekspresja formy architektonicznej, stanowiąca niewątpliwy walor wyróżnionego projektu, w konkretnej lokalizacji na styku z halą sportową "Spodek", została oceniona jako nadmierna. Bezpośrednie sąsiedztwo budynków osłabia autonomię i wyrazistość bryły "Spodka". Wątpliwości budzi też aranżacja i zaproponowany sposób podziału sali wielofunkcyjnej na planie trapezu.

Wyróżnienie 2-go stopnia - praca nr 060 - numer identyfikacyjny 010101

Estudio Lamela Sp.zo.o. Oddział w Warszawie
Estudio Lamela S.L Madryt Hiszpania

Wyróżnienie przyznano za:
- ekspresyjną, dynamiczną formę architektoniczną głównej bryły budynku MCK wyznaczającej plac wejściowy oraz za interesujące, jednorodne rozwiązania elewacyjne
- próbę funkcjonalnego zintegrowania budynków MCK i hali sportowej "Spodek" przestrzenią holu wejściowego
Ekspresja formy architektonicznej, stanowiąca niewątpliwy walor wyróżnionego projektu, w konkretnej lokalizacji na styku z halą sportową "Spodek", została oceniona jako nadmierna. Bezpośrednie sąsiedztwo budynków osłabia autonomię i wyrazistość bryły "Spodka". Wątpliwości budzi też aranżacja i zaproponowany sposób podziału sali wielofunkcyjnej na planie trapezu.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com