Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Wykłady portugalskiego architekta Goncalo Byrne

Fundacja Twórców Architektury zaprasza

2008-10-03  Autor: FTA   Źródło: FTA   Kategoria: Wiadomości z kraju

Światło, którym promieniuje latarnia Byrna, to światło o charakterze symbolicznym w dwójnasób - jest przypomnieniem tradycyjnej latarni morskiej, ale też i światłem wyznaczającym kurs dla współczesnej architektury.

Fundacja Twórców Architektury zaprasza na wykłady znakomitego , portugalskiego architekta Goncalo Byrne, które już w połowie października zobaczyć będzie można w 5 miastach Polski.

 

  • 13. 10.08 - pon - godz. 19.00 , Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14, Warszawa

  • 14.10.08 - wto - godz. 19.00, Klub Muzyczny Ucho, ul. św Piotra 2, Gdynia

  • 15.10.08 - śro - godz. 19.00, Waga Miejska, Stary Rynek, Poznań

  • 16.10.08 - czw - godz. 18.00, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, Wrocław

  • 17.10.08 - pią- godz. 18.00 , Galeria Architektury SARP, ul. Dyrekcyjna 9, Katowice

Partnerzy wykładów: Fabryka Trzciny, Klub Muzyczny Ucho, Muzeum Architektury, Galeria Architektury SARP.

Patronat medialny: Archivolta, Architektura&Biznes

Sponsor Główny: abc FORMY SIEDZENIA SITAG POLSKA

www.byrnearq.com

Gonçalo Byrne

Portugalski architekt urodzony 1941 roku, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów o światowej renomie. Autor swobodnie poruszający się w różnorodnych skalach i zróżnicowanej tematyce projektów. Projektant budynków o architekturze najwyższej próby, także planów urbanistycznych i projektów zieleni. Jego wszechstronny dorobek obejmuje obiekty zarówno użyteczności publicznej, kulturalne, sportowe, muzealne, dydaktyczne, sakralne, konserwatorskie restauracje zabytków, jak i budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne i indywidualne.
W rodzimej Portugalii od lat 70-tych plasował się w czołówce najlepszych architektów. W latach 90-tych współpracował z portugalskim architektem Manuel Aires Mateus, artystą równie wybitnym, cieszącym się dziś także światową sławą. W 2001 roku Byrne zasłynął jako twórca wieży kontroli portu i koordynacji ruchu morskiego w Lizbonie, projektu wyłonionego w konkursie w 1997 roku. Charakterystyczna pochylona sylwetka budynku stała się nie tylko wizytówką stolicy Portugalii, ale i ikoną współczesnej architektury. Wieża jest wysuniętą na cyplu swoistą latarnią, pierwszym obiektem witającym statki wpływające do lizbońskiego portu, aktywną latarnią promieniującą... elektroniką, która naturalnie zdominowała dzisiejszą nawigację morską i oceaniczną. Światło, którym promieniuje latarnia Byrna, to światło o charakterze symbolicznym w dwójnasób – jest przypomnieniem tradycyjnej latarni morskiej, ale też i światłem wyznaczającym kurs dla współczesnej architektury.
W licznym dorobku projektowym Byrna na szczególną uwagę poza wspomnianą wieżą zasługują Siedziba Rządu Prowincji Vlaams-Brabant w Leuven w Belgii, kwartał zabudowy „Imperio” w Chiado - historycznej dzielnicy Lisbony, Teatr Faro w Algarve w Portugalii, Wyższa Szkoła Ekonomii i Handlu w Lisbonie, Wyższa Szkoła Socjologii i Polityki w Lisbonie, Siedziba Banku Mais w Lisbonie i wiele innych.
Byrne to twórca wszechstronny, jedna z tych osób, których określa się mianem ludzi renesansu. Równocześnie z intensywną pracą projektową rozwijał karierę dydaktyczną jako wykładowca wielu uniwersytetów w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Belgii, Szwajcarii, Austrii i USA. Obecnie jest profesorem katedry architektury Wydziału Architektury Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie, który w 2005 roku przyznał mu tytuł Doctor Honoris Causa.
W latach 1985-87 był dyrektorem magazynu "Jornal Arquitectos". Jest autorem wielu publikacji z dziedziny architektury i urbanistyki. W prestiżowym wydawnictwie Electa ukazały się dwie monografie poświęcone jego architekturze obejmujące dorobek od początku lat 70-tych do 1998 roku oraz 1999 do 2007. W 2006 roku ukazała się również książka „Gografias Vivas / Living Geographies”, związana z monograficzną wystawą architekta w Lizbonie. Projekty Byrna prezentowane były na wielu wystawach na całym świecie m. in. w Lizbonie, Mediolanie, Wenecji, Buenos Aires, Sao Paolo, Brukseli.
Twórczość Byrna zyskała wielkie uznanie nie tylko środowiska architektonicznego. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m. in. w 2006 roku został odznaczony przez Prezydenta Portugalii Wielkim Krzyżem Santiago da Espada, a w 1988 zdobył nagrodę krytyków A.I.C.A.-S.E.C.

 

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro