W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 02/2019

Informacje...

04-02-2019  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: News o publikacjach

Informacje od wydawcy: Kontynuujemy zaplanowany z okazji 25-lecia „Architektury-murator” cykl publikacji na temat przyszłości architektury wobec wyzwań XXI wieku. W lutowym numerze wybór istotnych w tym kontekście książek – a ponieważ dokonali go światowej klasy krytycy, badacze i wykładowcy, więc rozpiętość wybranej przez nich tematyki nie powinna zaskakiwać. Od Four Walls and a Roof Reinera de Graafa polecanej przez Ole Boumana (Te wypowiedzi są często smutne, ale też przenikliwe i niezaprzeczalne. A jednak zaprzeczają im cały czas właściwie wszyscy architekci we wszystkich miejscach, w których mamy do czynienia z architekturą) po osiem nieodzownych dla zrozumienia współczesności, zdaniem Petera Cachola Schmala, książek Daniela Suareza (Po takiej lekturze można popaść w fatalizm, ale przynajmniej zniknie naiwne oczekiwanie korzyści związanych z technologicznym postępem). Polecamy, nie tylko do postawienia na półce! Ewa P. Porębska redaktor naczelny

W numerze

Skazani na kompromis – o hotelu Warszawa Krzysztof Mycielski

Autorzy musieli się odnaleźć pomiędzy komercyjnymi oczekiwaniami inwestora, brakiem restrykcyjnych wy-tycznych konserwatorskich a szacunkiem do przeszłości. Nie mogąc pójść drogą precyzyjnej rekonstrukcji, zaproponowali w budynku szereg ciekawych rozwiązań, przywołujących ducha pierwotnej budowli – pisze Krzysztof Mycielski.

Plac Dworcowy w Opolu

Plac Dworcowy w Opolu zostanie zaaranżowany na nowo według projektu pracowni MASZ i SN Architekci.

Centrum Lokalne Bazar Rogatka w Warszawie

Władze Warszawy i stołeczny SARP zorganizowały konkurs na zagospodarowanie dawnego bazaru na Pradze. Zwyciężyła koncepcja Zuzanny Szpocińskiej, Tomasza Marciniewicza, Krzysztofa Kamienobrodzkiego, Jerzego Grochulskiego i Grzegorza Rejniaka.

Wieżowce Norra Tornen w Sztokholmie

Brutalistyczną formę uzyskano dzięki ułożeniu na sobie modułów wypiętrzających się schodkowo. Kontynuacja stylu widoczna jest w detalach fasady. Do budowy wykorzystano prefabrykowane panele z karbowanego betonu o charakterystycznym zarysie żeber i widocznym kruszywem zastosowanym w mieszance betonu. Wykorzystanie takiej okładziny umożliwiło utrzymanie jednolitego wyrazu elewacji pomimo wielu jej funkcji. Widoczne rowki wykorzystano także jako otwory dla pionów wentylacyjnych oraz dla naturalnej wentylacji apartamentów – pisze Radosław Stach.

Nowy kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach

W konkursie na projekt Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar zwyciężyła pra-cownia BDM Architekci.

Dom w Zielonej Górze

Intencją architektów było maksymalne otwarcie wnętrza na przyrodę. Dzięki dobrze przemyślanemu syste-mowi przeszkleń domownicy mogą odnieść wrażenie, że znajdują się w środku lasu, a nie na skraju podmiej-skiego osiedla – pisze Tomasz Głowacki.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com