Zadbany ogród

Poradniki...

09-10-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: ogród.net   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Prawdziwie wypielęgnowany ogród może być największą ozdobą Twojego domu.

Feeria barw
Podstawową ozdobą ogrodu zawsze są kwiaty. Ich kolory, zapachy potrafią stworzyć wokół twojego domu prawdziwy raj. Jeśli jednak chcemy, żeby piękne wrażenia utrzymały się dłużej niż przez kilka tygodni, posadzić musimy takie gatunki, które będą kwitnąć kaskadowo, jeden po drugim. W tym celu warto zapoznać się z kalendarzem kwitnienia. Pierwsze kolory w ogrodzie dostrzec można już w marcu, potem kolejne gatunki rozkwitają przez całą wiosnę, lato, aż do jesieni. Warto zauważyć, że kwiaty pojawiają się także na drzewach, krzewach i równie pięknie ozdabiają ogród.
Kwiaty potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i gleby. Na pewno personel sklepu ogrodniczego poradzi nam jaki rodzaj ziemi pozwoli danemu gatunkowi się rozwinąć. Jeśli zdarza się tak, że koniecznie zależy nam na roślinie, która na glebie w naszym ogrodzie nie ma szans wyrosnąć możemy także posadzić ją w dużej, ozdobnej donicy przed domem. Jest to także dobre rozwiązanie dla kwiatów, które łatwo mogą przemarznąć, na przykład dla pelargonii. Dzięki umieszczeniu ich w donicy, w razie gwałtownego spadku temperatury będziemy mogli szybko schować kwiaty do garażu, czy piwnicy. Niestety już z końcem sierpnia temperatury w nocy bywają tak niskie, że mogłyby zaszkodzić delikatnym odmianom.
Jeśli chcemy dopomóc naszym kwiatom, warto wypróbować dostępne na rynku nawozy. Każdy gatunek ma nawozy, które toleruje i takie, który źle na niego działają, dlatego przy kupnie warto poradzić się fachowca.

 

Puszysty dywan
Piękny, zielony trawnik to marzenie każdego miłośnika ogrodów. Żeby jednak taki był, trzeba mu poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Przede wszystkim, należy dobrać odmianę trawy do naszych potrzeb. Inne nasiona zasiejemy, jeśli trawnik jest nam potrzebny do celów rozrywkowych, jako boisko, wybieg dla psa, czy miejsce na grilla. Zupełnie inna trawa nadaje się jako element reprezentacyjny – po takim bowiem trawniku nie powinno się chodzić. Różne gatunki będą dobrze rosły w cieniu i w słońcu. Ponadto w zależności od terenu na jakim zamierzamy posiać trawę, odpowiednie będą inne gatunki nasion.
Ważne jest dobranie też odmiany o takich wymaganiach, żebyśmy byli w stanie poświęcić jej tyle czasu ile potrzebuje. Są bowiem trawniki, które trzeba na przykład częściej przycinać. Właśnie koszenie jest jednym z najważniejszych punktów pielęgnacji. Regularnie strzyżona trawa rośnie lepiej i jest zdrowsza – zupełnie jak włosy. W upalne dni nie wolno nam także zapomnieć o podlewaniu. Absolutnie nie możemy nawadniać trawnika i innych roślin w momencie największego skwaru. Najlepiej zrobić to rano, albo w późnych godzinach wieczornych. W przeciwnym razie możemy poparzyć roślinność, a na trawniku spowodować wypalone „placki” brązowej, suchej trawy.
Warto dodać jedną uwagę dla właścicieli psów. Wiadomym jest, że nie powstrzymamy naszego czworonoga przed bieganiem po ogrodzie. Jeśli jednak psu zdarza się załatwiać swoje potrzeby na trawniku – sprzątajmy po nim. Rozkładające się odchody zwierzęce wydzielają toksyny, które trują naszą trawę. Poza tym, jeśli mamy psa musimy ostrożnie dobierać nawozy i środki odchwaszczające, tak żeby nie zaszkodzić naszemu czworonogowi.

 

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogrodniczym - ogród.net

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com