Wybieramy kocioł CO

Poradniki...

05-09-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: www.hydraulik-elektryk.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Jest wygodne, stosunkowo tanie i bezpieczne. Aby jednak korzystanie z centralnego ogrzewania nie sprawiało nam zbędnych problemów, jeszcze przed jego instalacją warto poświęcić trochę czasu i uwagi na wybór najodpowiedniejszego kotła. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli – na który z nich się zdecydować?

Zapotrzebowanie energetyczne domu

O tym, ile ciepła będziemy potrzebować, wiele powie nam data budowy domu – tym wybudowanym przed rokiem tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym centralne ogrzewanie musi zapewnić około sto pięćdziesiąt watów na metr kwadratowy, zaś nieruchomości wzniesione przed rokiem dziewięćdziesiątym drugim potrzebują pięćdziesiąt watów mniej.

Na największe oszczędności mogą pozwolić sobie natomiast właściciele domów młodszych, niż dwadzieścia lat – ich zapotrzebowanie wynosi siedemdziesiąt watów. Warto pamiętać, by pod uwagę wziąć również zapotrzebowanie na ciepłą wodę. O tym, jak duże ono będzie, decyduje ilość pobierających ją urządzeń i czas potrzebny na jej dostarczenie. Nie bez znaczenia jest też stabilność jej temperatury – może bowiem przyczynić się do sporych strat energii.

Miejsce na piec CO

W ofercie współczesnych producentów znajdziemy przede wszystkim dwa rodzaje kotłów centralnego ogrzewania – wiszące i stojące. Te drugie są świetnym wyborem w przypadku, kiedy nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na piec – pozwalają bowiem na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Mają jednak poważną wadę – z uwagi na ich niewielkie w porównaniu do kotłów stojących wymiary, charakteryzują się też mniejszą wydajnością.

Jeśli zaś w naszym domu jest miejsce do postawienia pieca, możemy wybierać wśród kotłów jednego i drugiego rodzaju. Kotły stojące, oprócz większej wydajności, uznawane są także za bardziej wytrzymałe – producenci mogą zastosować w nich żeliwne wymienniki ciepła, które służą znacznie dłużej, niż używane w ich wiszących odpowiednikach, wymienniki wykonane ze stali.

Kotły olejowe i na paliwo stałe

Te pierwsze zyskują wciąż nowych użytkowników i trudno byłoby się temu dziwić – nie wymagają bowiem stałej obsługi, a komfort ich użycia jest równie duży, co w przypadku kotłów gazowych. Nie są jednak pozbawione wad – są dość drogie, a ponadto wykorzystujące je centralne ogrzewanie wymaga częstego serwisowania.

Kotły na paliwo stałe mają jedną, podstawową zaletę – zarówno one, jak i przeznaczone do nich paliwo są bardzo tanie. Ich używanie jest jednak dość uciążliwe – wybierając takie centralne ogrzewanie, musimy regularnie dokładać opał i usuwać popiół.

Kotły na gaz ziemny i elektryczne

Kotły gazowe, ze względu na bezpieczeństwo i wygodę są dziś najczęściej wybierane przez klientów. Mogą zasilać CO i system podgrzewania wody, ale stawiając na kocioł na gaz warto przygotować się na większe rachunki.

Nie sposób odmówić im dużej wygody oraz wysokiego stopnia bezpieczeństwa, jednak z uwagi na wysokie koszty energii, kotły elektryczne są najrzadziej spotykane – oszczędniejszym rozwiązaniem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe lub zasilane osobno grzejniki.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę NS Corp

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com