Komfort i bezpieczeństwo – rolety antywłamaniowe

Poradniki...

12-08-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: www.rolsun.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Kiedy nadchodzi tak gorące lato jak obecne, za wszelką cenę chcemy ochronić nasze mieszkanie przed nadmiarem słońca, aby chociaż w domu znaleźć odpoczynek i ulgę od męczącego upału. W celu osłonięcia okien przed promieniami słońca stosuje się rozmaite rozwiązania, wśród których coraz większą popularnością cieszą się wewnętrzne i zewnętrzne rolety.

Funkcje rolet zewnętrznych

Rolety zamontowane na zewnątrz pełnią wiele użytecznych funkcji. Przede wszystkim stanowią swoistą barierę termiczną, to jest zimą zapobiegają ucieczce ciepła na zewnątrz, latem bronią przed dostępem rozgrzanego powietrza. Chronią przed ciekawskimi spojrzeniami intruzów, a ponadto pełnią funkcję izolacji akustycznej, skutecznie odcinając hałasy z ulicy.

Specjalnie skonstruowane, atestowane rolety antywłamaniowe to znakomity sposób zabezpieczenia się przed złodziejami. Oprócz odpowiednich mechanizmów zabezpieczających tworzą one także specyficzną barierę psychologiczną dla potencjalnego włamywacza, który ma do pokonania istotną przeszkodę najeżoną nieznanymi dla niego pułapkami.  

Nowoczesne rolety antywłamaniowe czy zewnętrzne zabezpieczające wyróżniają się też swoją estetyką. Dostępne w różnych kolorach i teksturach, mogą stanowić ważny element dekoracyjny.

Systemy montażu

Rolety zewnętrzne to w istocie urządzenie funkcjonujące na zasadzie nawijania ruchomo połączonych elementów na wałek nawojowy. W zależności od sposobu wykonania można wyróżnić rolety zewnętrzne antywłamaniowe, rolety zabezpieczające lub żaluzje antywłamaniowe. Jeśli chodzi o montaż rolet antywłamaniowych, to można go wykonać systemem tradycyjnym, czyli bezpośrednio na mur lub okno lub poprzez zainstalowanie  skrzynek nadprożowych.

Ten drugi sposób montażu stosuje się już w trakcie budowy, a elementy systemu muszą być ujęte w dokumentacji projektowej. Rolety zewnętrzne mogą być też instalowane w systemie podtynkowym Integro. Jest to obecnie najbardziej popularny i dający najwięcej możliwości adaptacyjnych system montażu, który można zastosować bez większych zmian konstrukcyjnych. System podtynkowy Integro doskonale wkomponowuje się w elewację budynku, stając się jego integralną częścią, szczególnie wtedy, kiedy jedyne widoczne elementy, jak klapa czy prowadnice, kolorystycznie dopasowane są do tła.

Konstrukcja rolet antywłamaniowych

Rolety antywłamaniowe, oprócz posiadania dodatkowych zalet o charakterze estetycznym czy funkcjonalnym (zabezpieczenie przed hałasem, izolacja cieplna), są dedykowane przede wszystkim dla tych osób, dla których priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa najbliższym. Z tego względu ich konstrukcja musi być wyposażona w odpowiednie elementy zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Do wykonania rolet antywłamaniowych stosuje się na przykład profile aluminiowe ekstrudowane, czyli odlane w całości, z jednolitego fragmentu, przez co są bardziej trwałe. Wzmocniona konstrukcja prowadnic, pancerz z ekstrudowanego profilu, wzmocnienie listwy dolnej oraz dwa systemy zabezpieczeń, to standardowe rozwiązania. Dodatkowo warto zastosować silnik elektryczny, czujnik ruchu pancerza z podłączeniem do alarmu, czy zamek baskwilowy lub wieszaki zabezpieczające.

Autor artykułu:
Tekst powstał we współpracy z firmą Rolsun
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com