Regulator pogodowy - kiedy warto go mieć?

Poradniki...

14-07-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: domzone.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Pogoda w Polsce bywa bardzo zmienna. Potwierdzają to chociażby ostatnie anomalie pogodowe. Jednak każda taka zmiana temperatury na zewnątrz ma znaczący wpływ na poziom ciepła wewnątrz naszego mieszkania. Na szczęście regulator pogodowy pomoże poradzić sobie z oddziaływaniem zmiennej temperatury.

Pogoda w Polsce bywa bardzo zmienna. Potwierdzają to chociażby ostatnie anomalie pogodowe. Jednak każda taka zmiana temperatury na zewnątrz ma znaczący wpływ na poziom ciepła wewnątrz naszego mieszkania. Na szczęście regulator pogodowy pomoże poradzić sobie z oddziaływaniem zmiennej temperatury.

Zmiany temperatury powietrza znacznie utrudniają utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego w domu czy mieszkaniu. Każdy wracając do domu, chciałby poczuć przyjemne ciepło. Natomiast podczas nieobecności w mieszkaniu warto mieć pewność, że nieruchomość nie jest niepotrzebnie dogrzewana. Różnice temperatur dotyczą również różnych pór dnia. Chłodniejsza temperatura w nocy nie tylko stworzy optymalne warunki do snu, ale pozwoli również na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem.

Jednak dopasowanie instalacji grzewczej do warunków pogodowych może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie w sytuacji częstych wyjazdów czy nieobecności domowników. Jak zatem poradzić sobie ze zmienną pogodą i nie narażać się na nadmierne koszty ogrzewania? Teoretycznym rozwiązaniem jest przykręcenie grzejników. Jednak zbyt długie wyziębianie budynku może skutkować poważnymi problemami z wilgocią bądź grzybem.

Z pomocą przychodzi jednak regulator temperatury. Niewielkie urządzenie podłączone do zewnętrznego czujnika temperatury ma bezpośredni wpływ na temperaturę wody w instalacji grzewczej. W przypadku ocieplenia na zewnątrz, regulator obniży temperaturę w instalacji. Kiedy natomiast na dworze zrobi się chłodniej, temperatura ogrzewania zostanie zwiększona. Regulator pogodowy będzie sterował pracą kotła i innych źródeł ciepła w taki sposób, aby poziom temperatury w mieszkaniu był zachowany na komfortowym poziomie. Całe działanie urządzenia opiera się o tzw. krzywą grzewczą, której poziom warunkuje zmniejszenie bądź zwiększenie temperatury w instalacji. Dzięki takiemu systemowi działania znacznie zostają ograniczone przypadki dogrzewania mieszkania pod nieobecność jego właścicieli.

Regulator pogodowy pozwala na automatyczną regulację ciepła. Instalacja tego systemu zalecana jest szczególnie w przypadku instalacji wyposażonych w gazowe kotły kondensacyjne. W przypadku pieców niekondensacyjnych istnieje duże ryzyko nieprawidłowego działania regulatora. Minimalna temperatura zasilania może być w takich wypadkach niższa od minimalnej temperatury pracy instalacji, co może skutkować niedogrzaniem pomieszczeń. Dlatego wybór i instalację regulatora warto powierzyć specjaliście.

Źródło
Blog domzone.pl poświęcony jest urządzaniu wnętrz i technologiom budowlanym.
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com