Budowa kserokopiarki

Poradniki...

30-06-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: xerolux.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Urządzenia zaawansowane technicznie otaczają człowieka i biorą udział w niemal każdej dziedzinie jego życia. Powoduje to, że coraz bardziej istotna staje się znajomość tych maszyn oraz wiedza dotycząca zasady ich działania oraz budowy wewnętrznej. Jednym spośród spotykanych na co dzień urządzeń jest kserokopiarka. Poniższy artykuł jest odpowiedzią na pytanie, z czego zbudowana jest kserokopiarka i jak wygląda jej wewnętrzna budowa.

Budowa kserokopiarki w zależności od jej rodzaju

Aby właściwie podjąć temat budowy kserokopiarek, należy najpierw dokonać podziału tych urządzeń według rodzaju, czyli sposobu działania. Wyróżniamy kserokopiarki analogowe i cyfrowe, zaś oba te typy mimo zewnętrznego podobieństwa, znacząco różnią się wewnętrznie. Z tego powodu zostaną przedstawione osobno.

Elementy wspólne

Podzespołem, który łączy wszystkie kserokopiarki, jest niewątpliwie moduł skanujący - jest to obudowana szyba z pokrywą, na której umieszczany jest oryginał dokumentu, który przeznaczony jest do kopiowania. Każda kserokopiarka ma także moduł sterujący oraz podajnik papieru - te trzy elementy są na ogół widoczne, gdyż znajdują się na zewnątrz urządzenia. Różnice między poszczególnymi rodzajami kserokopiarek widoczne są dopiero po zdjęciu obudowy, gdyż to właśnie wewnętrzna budowa zależy bezpośrednio od metody kopiowania.

Budowa kserokopiarki cyfrowej

W skład kserokopiarki cyfrowej wchodzą trzy główne moduły - skaner, komputer wewnętrzny oraz drukarka. Skaner cyfrowy ma za zadanie stworzenie z dokumentu umieszczonego w module skanującym cyfrowej kopii, która następnie jest przesyłana do wewnętrznego komputera w celu dalszej obróbki. Komputer edytuje plik zgodnie z przyjętymi podczas skanowania ustawieniami (dopasowuje rozmiar, jasność itp.) po czym wysyła plik do wbudowanej w kserokopiarkę drukarki. W tańszych urządzeniach stosuje się drukarki atramentowe, w droższych spotykane są monochromatyczne lub kolorowe drukarki laserowe.

Budowa kserokopiarki analogowej

Kserokopiarki analogowe mają znacznie bardziej skomplikowaną budowę. Podstawą jest metalowy wałek nazywany bębnem, którego powierzchnia pokryta jest światłoczułymi związkami (pod wpływem światła zmienia się ładunek elektryczny w danym punkcie na powierzchni bębna). Wałek ten jest elektryzowany przy użyciu elektrody, której napięcie wynosi kilka tysięcy woltów.

Kolejnym elementem są źródła światła, które oświetlają dokument, oraz tzw. wywoływaczka. Zawiera ona toner, czyli specjalny proszek wzbogacony kolorowymi pigmentami, który ma właściwości magnetyczne i dzięki temu przyciągany jest elektrostatycznie z wałka wywoływaczki do bębna. Następnie są rolki prowadzące papier, umieszczone w taki sposób, by arkusze miały kontakt z pokrytym tonerem bębnem, gdyż w ten sposób zostają wstępnie zadrukowywane (toner pozostaje na papierze, dodatkowo przyciągany elektrostatycznie dzięki znajdującej się pod arkuszem naładowanej rolce transferowej).

Pozostałe elementy to wykonane najczęściej z teflonu rolki utrwalające, które dzięki wysokiej temperaturze utrwalają toner na przesuwanym pomiędzy nimi papierze, a także listwa, rolka lub szczotka rozładowująca, usuwająca resztki tonera z bębna, by umożliwić wykonanie następnej kopii.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Xerolux specjalizującej się w sprzedaży, dzierżawie i serwisie kserokopiarek.
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com