Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Architektura-murator 2014 - marzec

nowości

2014-02-24  Autor: [KK]   Źródło: ARCHITEKTURA-murator   Kategoria: News o publikacjach

OD REDAKTORA Nagrody i zwycięstwa w plebiscytach to dziś dla architektów istotny element autopromocji. Zwykle nie ma znaczenia, czy wyróżnienie naprawdę liczy się w architektonicznym świecie, czy przyznawane jest za liczbę kliknięć w internetowym głosowaniu. Ważne, że informują o nim media – twierdzi Tomasz Żylski i zastanawia się, jaki cel mają najbardziej znaczące polskie i międzynarodowe nagrody oraz jaki przekaz o współczesnej architekturze niosą. W tym numerze „Architektury-murator” unikalne zestawienie 20 najważniejszych, cyklicznych nagród – począwszy od najstarszej – ustanowionej w 1848 roku przez królową Wielkiej Brytanii, po liczącą zaledwie 15 lat, lecz niezwykle dziś ważną Europejską Nagrodę dla Przestrzeni Publicznych. A obok, w ramach rysunkowego cyklu poświęconego dwudziestoletniej historii „Architektury- murator”, Marcin Podolec szkicuje dzieje konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Ewa P. Porębska

BIEŻĄCE WYDANIE

KONTEKSTY

 
Noble architektury vs. nagrody publiczności
Unikalne zestawienie najbardziej liczących się dziś w Polsce i na świecie nagród architektonicznych. Historia ich ustanowienia, zasady wyboru laureatów, tendencje i trendy w architekturze, jakie promują. O swoich doświadczeniach opowiadają między innymi Wolf Prix, Steven Holl, Fernando Menis, Juergen Mayer i Tony Fretton, a także Marta Thorne, członkini jury, które przyznaje Pritzkera, oraz Carme Ribas przewodnicząca składu sędziowskiego Europejskiej Nagrody dla Przestrzeni Publicznych. Dlaczego John Ruskin odmówił przyjęcia Złotego Medalu RIBA, jaką nagrodę zaprojektował Louis Sullivan, a jaką Alvar Aalto, kim jest pierwsza kobieta wyróżniona medalem Amerykańskiego Instytutu Architektów i ile kosztuje zgłoszenie do nagrody dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów w Europie.
W numerze także TOP 20 – zwycięzcy ostatnich edycji najważniejszych konkursów architektonicznych
Tekst: Tomasz Żylski; fot. © Nic Lehoux

REALIZACJE

Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach

(Autorzy: Riegler Riewe Architekten, architekci Florian Riegler, Roger Riewe)
Pierwsza profesjonalna publikacja na temat wciąż czekającego na oficjalne otwarcie Nowego Muzeum Śląskiego – jednej z najciekawszych inwestycji Katowic ostatnich lat.
Realizacja nie jest do końca tym, czego oczekiwało międzynarodowe jury. W werdykcie sprzed 7 lat podkreślono symboliczną wymowę projektu, zwracając uwagę na analogię między podziemnym muzeum a górniczą tradycją regionu. Projektanci nie myśleli jednak o tak jednoznacznej interpretacji ich budynku. Przyznają, że chowając go w ziemi, po prostu nie chcieli, by kubaturą konkurował z istniejącymi tu pokopalnianymi obiektami. O otwartej formule współczesnego muzeum, dzięki której budynek łatwo dostosowywać się będzie do zmian otoczenia i rearanżacji wystaw pisze Krzysztof Mycielski, a o jego usytuowaniu w ulegającym właśnie radykalnym przekształceniom fragmencie miasta i urbanistycznym znaczeniu dla nowej tożsamości tego miejsca – Roman Rutkowski. W numerze publikujemy także wypowiedzi projektantów gmachu, Rogera Riewe i Floriana Rieglera, głównego konstruktora Wojciecha Wilczka i dyrektora instytucji Dominika Abłamowicza.
Opinie: Krzysztof Mycielski, Roman Rutkowski; fot. Marcin Czechowicz

TECHNIKA

Lotnisko Bao'an w Shenzhen
(Autorzy: Massimiliano i Doriana Fuksas)
Nowy terminal portu lotniczego Bao'an ma 1,5 kilometra długości i około 500 000 m2 powierzchni całkowitej. Oparta na stalowej konstrukcji nośnej podwójna „skóra” obiektu zbudowana została z metalowych paneli warstwowych i szklanych. W celu odpowiedniego usztywnienia poprzecznego zastosowano dodatkowe stężenia w postaci podwójnych ram powtarzających krzywiznę dachu, które rozstawiono co 18 metrów.
Autor tekstu: Maciej Lewandowski, fot. Archivio Fuksas

WARSZTAT

Projektowanie domu trwało dwa lata, ale w momencie rozpoczęcia budowy architekt zdecydował się na całkowitą zmianę koncepcji. Nowy projekt powstał w zaledwie trzy dni. Arka to klasyczny przykład na to, jak nie powinno się budować i projektować – o wyzwaniach, jakie wiązały się z realizacją domu własnego na stoku trudno dostępnego wzniesienia, w subiektywnym dzienniku budowy pisze Robert Konieczny.
Fot. Juliusz Sokołowski/ KWK Promes

ZAWÓD ARCHITEKT

Każda epoka ma swoją kulturę. Nie chcemy niczego kopiować. Przeciwnie, naszym zdaniem rzeczy nowe i abstrakcyjne zawsze pasują do starych – rozmowa z Rogerem Riewe, współautorem Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach.

KOLUMNY STUDENCKIE


Ogłoszenie XIV edycji konkursu studenckiego „Architektury-murator”
Wszystkich studentów wydziałów architektury, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego i innych, pokrewnych kierunków zarówno na państwowych, jak i prywatnych uczelniach zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszego konkursu. W tym roku pod hasłem: Mieszkanie młodego architekta.
Zaprojektuj swoje wymarzone M i wygraj! Przewidzieliśmy nagrodę główną, w wysokości 7500 zł, i trzy wyróżnienia po 1500 zł, a sponsor tegorocznej edycji, firma Geberit, nagrodę specjalną – AquaClean 4000. Więcej informacji na: www.architektura.muratorplus.pl >>

20 LAT „ARCHITEKTURY-MURATOR”


Ilustrowana historia miesięcznika: 1994-2014
Odcinek drugi, poświęcony wszystkim edycjom Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, rysuje Marcin Podolec – grafik, twórca animacji, autor scenariuszy i ilustracji do kilkunastu komiksów, m.in. „Czasem” uhonorowanego przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe tytułem Polskiego Albumu Roku 2011.

PIERWSZE W POLSCE


Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce to największe osiągnięcie Witolda Lipińskiego. Przypomina niektóre projekty Franka Lloyda Wrighta, Johna Lautnera czy wizje amerykańskiego scenografa Normana Bela Geddesa. Jest to pierwszy w Polsce tak futurystyczny budynek wpisany w krajobraz. Projekt zgodny z ówczesnymi tendencjami stylistycznymi, inspirowanymi podbojem kosmosu i rozwojem science fiction – pisze Łukasz Wojciechowski

CZYTELNIA


Nowe pozycje z własnego księgozbioru poleca szczeciński architekt Marek Sietnicki, założyciel pracowni SAS, adiunkt w Katedrze Architektury Współczesnej, Teorii i Metodologii Projektowania na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Album 20-th Century World Architecture: The Phaidon Atlas i zbiór esejów Ludwiga Hilberseimera Metropolisarchitecture recenzuje Łukasz Wojciechowski, a książkę Filipa Springera Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach – Hanna Faryna-Paszkiewicz.

CO SIĘ PROJEKTUJE


Konieczny w Katalonii
Pod Barceloną powstanie osiedli 20 willi, do projektowania których inwestor zaprosił uznane pracownie z całego świata. Wśród nich katowickie biuro KWK Promes Roberta Koniecznego.
Fot. KWK Promes

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

News o publikacjach

Najnowszy Baumit Magazyn – obowiązkowa pozycja dla pasjonatów nowoczesnego budownictwa

2019-08-05

Branża budowlana wciąż się rozwija i wykorzystuje nowatorskie technologie, dlatego właśnie firma Baumit po raz… »

W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 02/2019

2019-02-04

Informacje od wydawcy: Kontynuujemy zaplanowany z okazji 25-lecia „Architektury-murator” cykl… »

W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 01/2019

2019-01-07

W październiku minie 25 lat od wydania pierwszego numeru miesięcznika „Architektura-murator”. To… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro