Od dużej elektrowni wiatrowej do własnego użytku

Informacja Prasowa

02-04-2013  Autor: Agnieszka Żabska   Źródło: Inwestycje.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Wiele jest miejsc w Polsce, gdzie można wykorzystać energię wiatrową. Głównymi czynnikami, które mają wpływ na wykorzystanie energii wiatru są jego prędkość oraz częstotliwość występowania na danym terenie. Przekłada się to bowiem na ilość energii wyprodukowanej w ciągu roku, a tym samym na opłacalność inwestycji.

Biorąc pod uwagę moce instalacji wiatrowych w Polsce prym wiodą województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Ale elektrownie wiatrowe stawiać można na wszystkich innych terenach, które są odsłonięte i pozwalają na swobodny przepływ wiatru. Istnieją mikro-rejony kraju, gdzie są bardzo dobre, a czasem nawet idealne warunki wiatrowe.

Czysta ekologicznie

W naszym kraju bazuje się głównie na elektrowniach węglowych, a w niewielkim stopniu wykorzystuje energię odnawialną. Jak wiadomo wykorzystanie węgla powoduje zanieczyszczenie powietrza. Według unijnego dokumentu „Plan działań dla gospodarki emisyjnej do 2050 r.” tylko do 2030 roku zakłada się 40-procentową redukcję CO2. Komisja Europejska dąży natomiast do zwiększania udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii. W odpowiedzi na te postulaty Polska zobowiązała się, że do 2020 roku zwiększy udział energii odnawialnej do 15 %. Jak wskazało Brytyjskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej - energia wiatrowa jest najszybciej rozwijającym się system energetycznym. Jest też czysta ekologicznie.

...i nie droga?

Energia uzyskiwana za pomocą wiatru jest znacznie tańsza niż ta, uzyskiwana z paliw kopalnych lub innych odnawialnych źródeł. Od czasu kiedy w naszym kraju funkcjonują przepisy dotyczące obowiązkowego kupowania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, zwiększa się zainteresowanie tymi elektrowniami. Do zakupu zobowiązane jest przedsiębiorstwo energetyczne, które zajmuje się obrotem energią.

Mała energetyka wiatrowa (MEW)

Położenie klasyfikuje elektrownie na lądowe i morskie. Ze względu na wykorzystanie elektrowni wiatrowych można wyróżnić elektrownie przydomowe lub przemysłowe, natomiast ze względu na moc -mikro, małe i duże elektrownie.

Zwróćmy uwagę na elektrownie przydomowe, stawiane na własny użytek. Buduje się w tym celu pojedyncze instalacje lub kilka turbin .Określa się je jako małą energetykę wiatrową – MEW. Najwyższa wartość mocy elektrowni instalowanych na własny użytek wynosi 50 kW. Taką moc mają małe turbiny. W celu rozpoczęcia takiej budowy, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę (dla budowli na stałe związanej z gruntem). Takie, stawiane przy domach elektrownie, są tanie w eksploatacji. Szacuje się średnio, że koszt poniesiony przy inwestycji, zwraca się po około trzech latach.

Można także pokusić się o wybudowanie większych farm wiatrowych. W tym przypadku energię wiatru, wytworzoną na własny użytek, można wykorzystać do zasilenia własnych obwodów wydzielonych lub sprzedać przedsiębiorstwu, które zajmuje się obrotem energią. Niezbędne jest jednak do tego prowadzenie działalności gospodarczej, a samo wytwarzania energii wymaga koncesji, której udziela prezes URE.

Przy inwestycjach dotyczących własnego użytku konieczne jest dokładne zbadanie warunków wiatrowych. Możliwe jest wykorzystanie informacji, jakie posiada w swoich zasobach stacja meteorologiczna lub lotnisko. Jeśli nie jest to możliwe, należy zainwestować we własny punkt pomiarowy. Nie jest to co prawda tania inwestycja, jednakże kluczowa dla właściwej lokalizacji terenu pod budowę. Istotne jest również zwrócenie uwagi na ukształtowanie terenu, zadrzewienie, a także na odległość od zabudowań.

W przypadku farm komercyjnych natomiast należy przeanalizować możliwość i warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Czas dopełniania formalności przed budową farmy zajmuje około roku czasu.

Warto, bo...

Rozwój wykorzystania energii odnawialnej stanowi jeden z priorytetów Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku. W dokumencie tym, stanowiącym strategię państwa, znajdują się, najważniejsze rozwiązania dla wyzwań, przed którymi staje polska energetyka. W Ministerstwie Gospodarki znajduje się projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zawierają się w niej różnorakie możliwości wsparcia uzależnione od charakteru źródła. Te nowe regulacje wsparcia energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii zagwarantowane będą na 15 lat.

Plusy, plusy

Pozyskiwanie i wykorzystanie energii wiatru budzi wiele kontrowersji. Skupmy się zatem na najważniejszych aspektach jej wykorzystania.

-Energia wiatru w przeciwieństwie do węgla, gazu, uranu, ropy jest niewyczerpywana. Stanowi to jej podstawową zaletę.

-Od czasu zakończenia inwestycji nie emituje ona zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, przede wszystkim gazów cieplarnianych.

-Jednocześnie jest powszechnie dostępna i nie zależy od wymian handlowych pomiędzy krajami.

-Elektrownie wiatrowe wykorzystać można w kontekście rozwoju gmin, do działań promocyjnych. Może to przynieść im korzyści społeczne i ekonomiczne.

-Wreszcie powstawanie nowych inwestycji, produkowanie urządzeń przemysłowych, a tym samym wyodrębnienie nowego sektora usług wspiera rozwój gospodarki. Sprzyja to powstawaniu nowych miejsc pracy, a tym samym aktywizacji zawodowej.

...a minusy?

Budowa elektrowni wiatrowej poza skutkami pozytywnymi niesie także i negatywne. Przeciwnicy inwestowania w tego typu źródła jako minusy wymieniają:

-Hałas, który towarzyszy działaniu elektrowni. Rozwiązanie może stanowić tutaj odpowiednia odległość od domostw oraz wykorzystanie terenów o niskiej gęstości zaludnienia.

-Wymieniana jest szkodliwość wytwarzanych infradźwięków dla zdrowia (co nie jest potwierdzone).

-Duże są koszty inwestycyjne budowy elektrowni wiatrowych. Należy jednak wziąć pod uwagę oszczędności , jakie niesie ze sobą zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez mniejsze wykorzystanie kopalnych źródeł energii.

-Co najważniejsze, mówi się o długotrwałym procesie związanym z dopełnianiem formalności przez rozpoczęciem przetwarzania energii. Tymczasem najnowszy projekt ustawy o OZE z 4.10.2012 zakłada wiele uproszczeń. Osoby i firmy produkujące nadwyżki energii nie będą musiały posiadać zgody, ani rejestrować działalności gospodarczej. Już niedługo do sprzedaży nadwyżek wystarczy jedynie zgłoszenie takich działań do pobliskiej spółki obrotu energią.

Warto zatem zastanowić się nad wspólną przyszłością energetyczną.

Przygotowała:

Agnieszka Żabska

Redaktor Inwestycje.pl

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com