Architektua i Technika a Zdrowie

Informacja Prasowa

24-06-2012  Autor: [KK]   Źródło: www.atz.polsl.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Katedra Strategii Projektowania i Nowych Technologii w Architekturze Wydziału Architektury Politechniki Śl., Centrum Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej zapraszają na VIII Międzynarodowe Sympozjum ARCHITEKTURA I TECHNIKA A ZDROWIE Gliwice, 25 września 2012 Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Sympozjum jest ósmą edycją cyklicznych spotkań specjalistów podejmujących w swoich badaniach i działalności projektowej tematykę prozdrowotnych rozwiązań w architekturze i urbanistyce. Sympozjum adresowane jest głównie do środowiska architektów i urbanistów, jak również do inżynierów budowlanych, inżynierów środowiska i socjologów. Dotychczasowe spotkania udowodniły, że prozdrowotne rozwiązania w środowisku zbudowanym stanowią o jakości architektury. Zagadnienie wpływu środowiska, a zwłaszcza środowiska zbudowanego na zdrowie publiczne jest tematyką poruszaną zarówno na szczeblu instytucji sterujących polityką jak i w zakresie pojedynczo rozwiązywanych problemów projektowych. Żyjemy w czasach, w których zmęczeni presją cywilizacji poszukujemy harmonii, poszukujemy także waloru zdrowotności w architekturze. Znaczna część tych poszukiwań dotyczy przestrzeni miejskiej - często niebezpiecznej, pozbawionej ludzkiego wymiaru i funkcjonalności. Poszukiwania te dotyczą również rozwiązań technologicznych w zakresie środowiska wewnętrznego budynków. Coraz silniej do głosu w tych poszukiwaniach dochodzą także współczesne możliwości zastosowania tradycyjnych materiałów i technologii jako swoistego powrotu do natury i harmonii.

Tegoroczne sympozjum będzie kolejną okazją do wskazania aktualnych problemów w zakresie jakości środowiska zbudowanego w kontekście oddziaływania na zdrowie użytkowników oraz problemów zdrowia publicznego, na które współczesne rozwiązania architektoniczne powinny znaleźć odpowiedź.

Tematyka Sympozjum będzie skoncentrowana wokół kilku zasadniczych kwestii, są nimi:

- rozwiązania architektoniczne i infrastrukturalne wynikające z potrzeb starzejącego się społeczeństwa w przestrzeniach i obiektach użyteczności publicznej oraz w środowisku mieszkaniowym,

- architektura szpitali,

- rozwiązania architektoniczne, urbanistyczne i technologie przyjazne dla środowiska i kształtujące dobrej jakości środowisko wewnętrzne pomieszczeń,

- architektoniczne i technologiczne rozwiązania energooszczędne, proekologiczne i ich na jakość życia.

Patronat medialny
- architekci.pl

Terminarz sympozjum

Nadesłanie pełnego tekstu referatu 15 czerwca 2012

Opłata kosztów uczestnictwa po pozytywnej recenzji 15 lipca 2012

Zgłoszenie referatów i koszt uczestnictwa

Uczestnicy Sympozjum proszeni są o nadesłanie pocztą elektroniczną zgłoszenia uczestnictwa wraz z tematem referatu na adres konferencja.atz@polsl.pl do dnia 30 kwietnia 2012. Wytyczne edycyjne na temat sposobu przygotowania referatów zamieszczone będą na stronie www.atz.polsl.pl. O ostatecznej formie prezentacji autorzy zostaną poinformowani w imiennych zaproszeniach oraz na tej stronie.

Koszt uczestnictwa w sesji plenarnej wraz publikacją w Zeszytach Naukowych, wyżywieniem oraz uroczystą kolacją: 500,00 zł
Organizatorzy nie pokrywają kosztów noclegów i delegacji.

Konto, na które należy dokonać wpłatę:

Politechnika Śląska,
ING Bank Śląski S.A., Oddział Gliwice
nr konta 60 1050 1230 1000 0002 0211 3056
koniecznie z dopiskiem "at-z"

Warunkiem przygotowania faktury VAT na dzień 25 września 2012 r. jest podanie numeru NIP na karcie zgłoszenia (nie uczestnika).

Dla chętnych możliwa jest rezerwacja noclegów w hotelu w dniach 24/25 oraz 25/26 września 2012. Prosimy o zaznaczenie rezerwacji na formularzu zgłoszeniowym.

Materiały konferencyjne i publikacja

Wszystkie artykuły zgłoszone na konferencję i przewidziane do publikacji będą recenzowane i zamieszczone w Zeszytach Naukowych Politechniki Śląskiej. Informacje potrzebne do przygotowania artykułów do druku zamieszczone są na tej stronie w pliku Wytyczne.
Najlepsze artykuły wybrane przez Recenzentów zostaną zakwalifikowane do publikacji w czasopiśmie Architecture Civil Engineering Environment (punktacja MNiSzW - 6 pkt).

Warunkiem umieszczenia referatu w recenzowanych Zeszytach Naukowych Politechniki Śląskiej jest terminowe opłacenie kosztów uczestnictwa oraz wprowadzenie korekt wynikających z uwag recenzenta.

Komitet naukowy


Prof. dr hab. inż. Jan ŚLUSAREK, Prorektor ds. Organizacji i Współpracy z Przemysłem, Politechnika Śląska

Prof. dr hab. inż. arch. Jacek WŁODARCZYK - Politechnika Śląska (Przewodniczący)

Prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof GASIDŁO, Dziekan Wydziału Architektury, Politechnika Śląska

Dr hab. inż. arch. Alina DRAPELLA-HERMANSDORFER - Wydział Architektury, Politechnika Wrocławska

Dr Christa KLIEMKE - Technical University of Berlin

Prof. PG, dr hab. inż. arch. Andrzej KOHNKE - Wydział Architektury, Politechnika Gdańska

Prof. dr hab. inż. Jan MARCINIAK - Centrum Inżynierii Biomedycznej, Politechnika Śląska

Prof. dr hab. inż. Elżbieta NIEZABITOWSKA - Wydział Architektury, Politechnika Śląska

Dr hab. Krystyna PAWLAS - Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego, Sosnowiec

Doc. ing. Ivana ŽABIČKOVÁ, CSc., - Faculty of Architecture, Brno University of Technology


Komitet organizacyjny

dr inż. arch. Iwona BENEK

dr inż. arch. Krzysztof GERLIC

dr inż. Marcin KACZMAREK

dr inż. arch. Anna SZEWCZENKO


Adres do korespondencji

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej
ul. Akademicka 7
44-100 Gliwice

tel. / fax 32 237 16 85

e-mail: konferencja.atz@polsl.pl

strona sympozjum: www.atz.polsl.pl

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com