ARCHITEKTURA SECESYJNA WOJWODINY

WYKŁAD OTWARTY AKADEMII DZIEDZICTWA: ARCHITEKTURA SECESYJNA WOJWODINY PROF. VIKTORIJI ALADŽIĆ

24-06-2012  Autor: Edyta Gajewska   Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury   Kategoria: Wiadomości z kraju

W środę, 27 czerwca, o godz. 15.00 MCK zaprasza na kolejny WYKŁAD OTWARTY AKADEMII DZIEDZICTWA pt. Architektura secesyjna Wojwodiny. Wygłosi go prof. Viktoriji Aladžić, która przebywa w Krakowie jako stypendystka VI edycji programu stypendialnego Ministra Kultury Thesaurus Poloniae.

Wojwodina, której prof. Aladžić poświęci swój wykład, jest dzisiaj północną prowincją Serbii, lecz pod koniec XIX wieku należała do Monarchii Austro–Węgierskiej. Na początku XVIII wieku, kiedy terytoria te zaczęli opuszczać Turcy, Wojwodina była bardzo słabo rozwinięta w porównaniu z innymi regionami europejskimi. Połączenie kolejowe z Europą zbudowane w połowie XIX wieku umożliwiło eksport towarów z Wojwodiny, przede wszystkim pszenicy, co zaowocowało przyspieszeniem wzrostu gospodarczego. Najważniejszym miastem Wojwodiny była w tym okresie Szabadka, dzisiejsza Subotica, położona na północnych krańcach prowincji. Rozwój gospodarczy pod koniec stulecia pozwolił na wzniesienie reprezentacyjnych kamienic mieszkalnych i gmachów publicznych. Po okresie historyzmu i eklektyzmu w Suboticy zagościł nowy styl – secesja. Na przełomie XIX i XX wieku powstało ponad sto secesyjnych budynków, z których część należy dzisiaj do ważnych obiektów dziedzictwa światowego. W okresie dobrej koniunktury gospodarczej przed I wojną światową architektura secesyjna rozprzestrzeniła się na całą Wojwodinę.

Viktorija Aladžić – w swoich badaniach skupia się na historii architektury jej rodzinnego miasta Suboticy. Adiunkt na Wydziale Inżynierii w Suboticy, działa na rzecz ochrony dziedzictwa i publikuje liczne artykuły w różnych periodykach i czasopismach naukowych na tematy związane z dziejami budownictwa. Uzyskała doktorat na Wydziale Geografii Uniwersytetu Belgradzkiego, jej rozprawa dyplomowa dotyczyła wpływu prawa na rozwój przestrzenny Suboticy od końca XVIII wieku do drugiej połowy XX wieku. Współautorka dwóch monografii (opublikowanych w 2004 i 2006 roku) zatytułowanych Gradotvorci I i Gradotvorci II. Książki te opowiadają historię 150 domów z przełomu XIX i XX wieku w Suboticy, łącznie z dziejami parcel, budowniczych, właścicieli, projektów, modyfikacji i stanu obecnego.

WYKŁAD OTWARTY AKADEMII DZIEDZICTWA:
ARCHITEKTURA SECESYJNA WOJWODINY
PROF. VIKTORIJI ALADŽIĆ
środa, 27 czerwca 2012 r., godz. 15.00

wstęp wolny, wykład w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski
Międzynarodowe centrum kultury, Sala Pod Kruki, Kraków, Rynek Główny 25,
12 42 42 811 www.mck.krakow.pl


***

Studia podyplomowe Akademia Dziedzictwa

Adresatem studiów są pracownicy administracji publicznej, służby ochrony zabytków, nauczyciele, muzealnicy i pracownicy placówek kulturalnych, oraz organizatorzy turystyki kulturowej. Wykłady i seminaria obejmują zagadnienia ekonomiczne, prawne, społeczne i polityczne, które tworzą podstawy nowoczesnej filozofii ochrony dziedzictwa. Słuchacze przechodzą szkolenie w zakresie nowoczesnych metod ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania jego zasobami. Uzupełnieniem programu są warsztaty terenowe przy obiektach zabytkowych, tygodniowy obóz naukowy i końcowy objazd studyjny będący sprawdzianem zdobytej podczas studiów wiedzy.

Kadrę naukową Akademii stanowią wybitni specjaliści, autorzy licznych publikacji z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i rewitalizacji zespołów zabytkowych, dyrektorzy, kuratorzy i konserwatorzy zespołów zabytkowych i kolekcji muzealnych. W pierwszym polskim rankingu studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w kulturze Akademia Dziedzictwa znalazła się na drugim miejscu pośród jedenastu ocenianych programów. Klasyfikacji dokonał w roku 2007 Polski Portal menedżerów Kultury, uwzględniając takie czynniki jak kadra, program nauczania i cena studiów.

Program: Zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z zakresu zarządzania kulturą, ochrony dziedzictwa oraz prawa i administracji. Zorganizowane są w ramach następujących bloków tematycznych: Teoria dziedzictwa kulturowego * Prawne i finansowe aspekty ochrony dziedzictwa     * Historia kultury i sztuki – centra i prowincje artystyczne * Przemysły kultury i formy udostępniania dziedzictwa * Marketing, promocja i komunikacja * Samorząd terytorialny, planowanie przestrzenne i prawne uwarunkowania ochrony zabytków.


Stały patronat medialny MCK: TVP Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Karnet, Cracow-life/e-krakow, The Krakow Post, www.krakow.pl, e-splot.pl

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com