Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Ernst May (1886–1970). Nowe miasta na trzech kontynentach

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza - 24.03.2012 -17.06.2012

2012-04-12  Autor: [KK]   Źródło: Muzeum Architektury   Kategoria: Wiadomości z kraju

Dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu Jerzy Ilkosz oraz Dyrektor Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie nad Menem Peter Cachola Schmal zapraszają na otwarcie wystawy ''Ernst May 1886-1970. Nowe miasta na trzech kontynentach'', które odbędzie się 24 marca 2012 roku o godz. 17.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowegooraz dr Gottfried Zeitz, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

Wystawa przygotowana przez Deutsches Architekturmuseum oraz ernst-may-gessellschaft e.v. przy wsparciu przez Kulturfonds Rheinmain. Projekt wspierany przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów na podstawie decyzji Niemieckiego Budestagu. oraz przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Przekład tekstów do katalogu z języka niemieckiego wsparty finansowo przez Goethe-Institut oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Wystawa prezentowana w 2011 roku w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie to pierwszy zrealizowany w tak dużej skali międzynarodowy pokaz twórczości Ernsta Maya (1886–1970) - architekta i urbanisty, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli klasycznego modernizmu na świecie. Od marca do czerwca 2012 roku wystawa gościć będzie we wrocławskim Muzeum Architektury. To pierwsza okazja, by zobaczyć w Polsce bogaty dorobek Ernsta Maya, począwszy od datowanego na około 1910 rok niemieckiego ruchu miast-ogrodów, przez erę Nowego Budownictwa i lata budowy epoki cudu gospodarczego, aż po upadek wielkich osiedli, zaczynający się w Europie w połowie lat 60-tych XX wieku. W wyniku działalności Ernsta Maya w Związku Radzieckim i jego emigracji w 1933 roku do Afryki, obszar oddziaływania jego idei architektonicznych i urbanistycznych objął wiele odległych od siebie części świata, krajów o różnych systemach politycznych i zróżnicowanych społecznie.

Miejsce, w którym pierwszy w Polsce pokaz twórczości Ernsta Maya jest prezentowany, zostało wybrane nieprzypadkowo. W latach trzydziestych XX wieku Wrocław był jednym z bardziej znaczących ośrodków modernizmu w Europie. Ernst May jako dyrektor spółki użyteczności publicznej do spraw budowy mieszkań Schlesische Heimstätte we Wrocławiu, odcisnął zdecydowane piętno na budowie mieszkań i osiedli regionu w tym czasie. Liczne budynki projektu Maya we Wrocławiu oraz na Śląsku zachowały się do dziś.

Tutaj rozwinął także idee decydujące dla jego późniejszej międzynarodowej działalności. Po wyjeździe z Wrocławia, jako radca budowlany Frankfurtu, opracował głośny i ceniony przez architektów na całym świecie eksperyment „Nowy Frankfurt”, ambitny program będący odpowiedzią na ekonomiczny kryzys lat dwudziestych XX wieku, a zakładający stworzenie nowatorskiego i dostosowanego do potrzeb powojennego społeczeństwa modelu miejskiego budownictwa mieszkalnego.

Na wystawie zostaną zaprezentowane uporządkowane chronologicznie etapy twórczości Ernsta Maya: od najwcześniejszego okresu, przez działalność na Śląsku, we Frankfurcie, w Moskwie i Afryce, po Niemcy Zachodnie okresu powojennego. Chronologicznemu układowi wystawy towarzyszyć będą obszerniejsze omówienia najważniejszych idei i koncepcji architekta, jak system miast-satelitów, funkcjonalna zabudowa linijkowa, prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym, oraz ich oddziaływanie na twórczość późniejszych architektów.

Wystawa zajmuje powierzchnię ok. 850 m2. Działalność Maya została udokumentowana poprzez współczesne fotografie architektury, oryginalne rysunki i plany, fragmenty filmów archiwalnych, jak również historyczne i nowe modele. Niewątpliwą atrakcją będzie wierna rekonstrukcja słynnej frankfurckiej kuchni oraz oryginalne meble z frankfurckich domów osiedlowych. Obiekty zostały uzupełnione tablicami z tekstami objaśniającymi.

Wystawie w Deutches Architekturmuseum we Frankfurcie towarzyszył obszerny i bogato ilustrowany katalog w podwójnej wersji językowej (niemieckiej i angielskiej), przedstawiający aktualny stan badań na temat twórczości Ernsta Maya. Dwunastu autorów opracowało poszczególne aspekty jego dzieła i biografii. Wybrane rozdziały katalogu zostaną przetłumaczone na język polski dla potrzeb prezentacji wystawy we Wrocławiu. Wystawie towarzyszyć będzie również cykl wykładów przygotowanych przez polskich i zagranicznych badaczy twórczości Ernsta Maya.

Plakat (po kliknięciu powiększenie):

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro