Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Pawilon kontemplacji arch. Petera Zumthora

Informacja Prasowa

2011-07-21  Autor: Katarzyna Baron   Źródło: www.para-image.net   Kategoria: Wiadomości z kraju

„Architektura myśli o ogrodach, o tym, jaka może być dziś ich rola dla nas. Wstyd się przyznać, ale idea tego ogrodu zrodziła się cztery, pięć lat temu, kiedy zostałem zaproszony do zaprojektowania małego parku w Summerset. Od tego czasu myślałem, jak zaprojektować miejsce, w którym to nie my patrzymy na naturę, ale natura patrzy na nas” – powiedział 27 czerwca. 2011 r. w Londynie szwajcarski architekt Peter Zumtor, laureat nagrody Pritzkera podczas otwarcia letniego pawilonu Serpentine Gallery swojego autorstwa. Film z tego wydarzenia autorstwa Katarzyny Baron i Tomka Barona publikuje portal architektoniczny Bryła.

Film w portalu DETAIL.de:

lub na portalu BRYLA

http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85298,9880244,Peter_Zumthor_zaprasza_do_ogrodu__FILM_.html

**************

Bryła pawilonu to czarny prostopadłościan z sześcioma otworami, prowadzącymi przez ciemny korytarz w świat ukrytego ogrodu autorstwa holenderskiego arch. krajobrazu Pieta Oudolfa. Peter Zumthor nazwał go hortus conclusus, zamkniętym ogrodem, który wymaga ciszy i skupienia, ale też pozwala na naturalność i relaks „… nie musimy w nim zakładać maski ani fasady, która przekonywałaby ludzi, kim jesteśmy i co potrafimy zrobić.” - mówi architekt.

Sam obiekt jest jedynie narzędziem, instrumentem do obserwacji, ale zaprojektowanym w charakterystycznym dla autora oszczędnym stylu, z dużą dbałością o detal (materiały przenikają się, srebrzyste stoliki stoją w sąsiedztwie niebieskiej ławki biegnącej dookoła ścian) i użytkownika (niezależnie od pory dnia zawsze można schować się w cieniu lub doświadczać słońca). Przez trzy letnie miesiące będzie otwarty dla Londyńczyków i turystów, będzie też miejscem wieczornych spotkań i dyskusji organizowanych przez Serpentine Gallery..

Letnie pawilony przy galerii Serpentine to pomysł jej dyrektor Julii Peyton-Jones, która otwierając 11. tegoroczny pawilon powiedziała: „Zapraszając architektów do zaprojektowania pawilonu korzystamy z tego, że najczęściej znają oni miejsce jego powstawania, galerię Serpentine i ogrody Kensington, byli tu lub widzieli je na zdjęciach. Znają również poprzednie realizacje swoich kolegów i chcą na nie odpowiedzieć. Mają prawdziwy apetyt na realizację tego projektu, bez tego nasze przedsięwzięcie nie byłoby możliwe”. Przewodnicząca RIBA (Royal Institute of British Architects) Ruth Reed, poproszona przez autorów filmu o komentarz dodała – „Dla życia architektonicznego Londynu i reszty kraju jest to okazja żeby zobaczyć realizację wiodącego architekta, który nie miał jeszcze okazji tutaj projektować, tak więc co roku pawilon jest u nas prawdziwym wydarzeniem.”

Film o pawilonie Zumthora jest kolejnym dokumentem poświęconym architekturze zespołu filmowego Para. Zdjęcia zrealizowano w ogrodach Kensington, na których terenie tradycyjnie już powstają letnie pawilony oraz na ulicach Londynu. Film dopełnia fuga h-mill J. S. Bacha w wykonaniu Kingi Krupy, studentki Akademii Muzycznej w Katowicach. Sponsorami filmu są: Sanitec Koło i Viessmann.


Zespół filmowy Para jest autorem filmów poświęconych współczesnej architekturze – ostatnio zrealizowane filmy prezentowały wybitne europejskie realizacje - Metropol Parasol  Jurgena Mayera H. w Sewilli i architekturę fińską (ratusz Alvara Aalto oraz centrum kultury JKMM Architects). Filmy można oglądać w portalach architektonicznych, a także podczas spotkań dla architektów. Para ma na swoim koncie również filmy publikowane na DVD m. in. „Perspektywy architektury”,  „Minimalizm-czysta forma” , „Piazzalogia”, „Scenografia życia”,  „Architektura second  life”, „Osiedle ZEN”, „Modernizm emocjonalny”, „Fabryki do życia”.

Zespół zrealizował również filmowo-edukacyjny projekt dotyczący budownictwa drewnianego – w jego ramach powstał Indywidualny Dom TypOwy arch. Roberta Koniecznego i film z jego budowy, w którym, poza tematyką architektoniczną, znalazło się miejsce na prezentację nowoczesnych technologii budownictwa niskoenergetycznego z materiałów odnawialnych.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro