BUDMA oczami architekta

Prawdę mówiąc...

18-01-2011  Autor: [KK], W-A.pl   Źródło: W-A.pl, własne, BUDMA   Kategoria: Wiadomości z kraju

Zawód architekta z racji jego wiecznego zabiegania posiada pewną specyfikę. Większość architektów nie ma czasu na nic innego poza projektowaniem. Udział w jakichkolwiek spotkaniach branżowych, wykładach, szkoleniach oraz targach przychodzi im z wielkim trudem. Oczywiście łatwo zrozumieć takie postępowanie, bo gdyby być obecnym na wszystkich tego typu wydarzeniach musielibyśmy przestać projektować i być ''wiecznym gościem'' wszelakich spotkań branżowych.

Zakładamy jednak, że nasz przykładowy architekt jest bardzo nastawiony na nowości techniczne, szuka wiedzy fachowej by później ją przekazać swoim inwestorom. Przyjeżdża on do Poznania, bądź też jest jego mieszkańcem, i finalnie jednego z dni targowych decyduje się odwiedzić słynną 'BUDMĘ 2011' mającą miejsce na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).

Nie znając charakteru i wielkości tej ogromnej wystawy budownictwa gość-architekt ląduje w jednej z hal wystawowych. My wylądowaliśmy w hali 3 oraz 3A. W tych salach dość kompleksowo prezentowane jest całe zaplecze technologiczno-konstrukcyjne – elementy ścian, stropów, technologie budowlane, elementy kamienne, oraz dochodzi tematyka drzwi oraz schodów. Pomiędzy nimi wiele pochodnych działań budowlanych np. izolacje lub chemia budowlana. Chcąc dokładnie przyjrzeć się całości ekspozycji tylko w tych dwóch połączonych halach przychodzi nam spędzić dobre kilka godzin.

fot. W-A.pl, po kliknięciu powiększenie

Hale 3 i 3A:

  • dział firm chińskich (hala 3)

  • wiele firm z ceramiką budowlaną m. in. Ceramika Bolesławiec, cały budynek od BRUK-BET.

  • wiele firm z dużą ofertą i doświadczeniem w sprzedaży kamienia (np. KLINK)

  • kamień oraz wykończenie ścian wewnętrznych (zarówno kamieniem jak i np. gipsowymi modułami 60 x 60 cm)

  • technologia DPS – napinane m. in. sufity – wykonawca sufitów podziemi Rynku Głównego w Krakowie

  • firmy oferujące duży asortyment okien oraz drzwi, od wewnętrznych, przez zewnętrzne po specjalistyczne np. pożarowe (POL-SKONE, DRE, Porta, CLASSEN).

    Omijając halę 4 (Bramy, Automatyka, Windy, Ogrodzenia), które nas mniej interesują niż tematyka innych, kierujemy się do hali 5. Odnajdujemy w niej przede wszystkim duże prezentacje firm związanych z oknami połaciowymi (FAKRO, ROTO, OKPOL) jak również technologiami budowlanymi, lakierami (EUROCOLOR, który zaprezentował ring bokserski z walkami w skali 1:1).

Z hali 5 przebiegamy szybko do budynku z dwoma działami roboczo zwanymi 6 oraz 6A. Te przedzielone restauracją ekspozycje zawierały dość interesujące tematyki.

    Baseny oraz popularna w ostatnich latach strefa projektowa o hasłach SPA & WELLNESS to hala 6. Wiele firm prezentowało znane architektom rozwiązania systemów hydromasażu oraz zaplecze saunowe (BERNDORF, BWT, KLAFS, INTEM, ACTIVESPA, DIAMANT SPA). Nowością był system wyglądający jak połączenie sauny z solarium. W pomieszczeniu wielkości domowej sauny umieszczony był specjalny promiennik, który emitował zdrowe dla ciała promienie (firma BWT). Jakie? O tym napiszemy już wkrótce. Rozwiązanie zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Ciekawostką były baseny wielkości kilku metrów kwadratowych, gdzie można pływać pod prąd wymuszonego biegu wody (LEPSOD). Jaka jest cena takiego rozwiązania? Bardzo atrakcyjna – wkrótce o tym również w Portalu W-A.pl. Wiele firm prezentowało różne systemy związane z wodą, hydromasażem i basenami. Ostatnie stoisko jakie odwiedziliśmy to firma wykonująca fontanny, w tym tą jedną znajdującą się 30 metrów od Księgarni W-A.pl na Placu Szczepańskim w Krakowie (WATERSYSTEM).

    W drugiej części hali 6, o roboczej nazwie 6A, znajdowały się dwie bardzo interesujące tematyki. W pierwszej fazie zwiedzania trafialiśmy na firmy oferujące wszelkie elementy do projektowania i budowy infrastruktury oraz obiektów sportowych. Od nawierzchni, przez elementy wbudowane po setki możliwości wystroju wnętrz w urządzenia sportowe jak i duże „zabawki” dla dzieci do użycia przy wystroju placu zabaw. Wiele z nich zaprezentujemy wkrótce w Portalu W-A.pl. Hala 6 zawierała także kompletnie inną od sportowej tematykę – drewna w architekturze. Te bardzo interesujące prezentacje stanowiły całe systemy budowy domów mieszkalnych i nie tylko. Były domy z bali, domy z gotowych elementów drewna pełnego jak i systemy kanadyjskie. Większość firm oferowała kompleksowe katalogi swoich technologii – dla architekta bardzo interesujący zakres rysunków i detali, dostępnych na rynku technologii wraz z możliwością omówienia zagadnień logistycznych – cen, czasu montażu gotowego domu, wymaganych systemów podmurowania oraz współpracy z technologiami wykończenia wnętrz. Bardzo interesujące!

    Hale 7 oraz 7A oscylowały głównie wokół technologii dachowych. I tak jak w przypadku prezentacji wszelakich technologii drewnianych tak w przypadku dachu mogliśmy poznać dziesiątki możliwości wykończenia tego elementu budynku – od tradycyjnych systemów ceramicznych, poprzez beton po supernowoczesne przekrycia ze stali i aluminium. Wiele z nich wkrótce zaprezentujemy na stronach Portalu W-A.pl. Warto dodać, że prawie każda prezentująca się firma mocno dba o jakość swoich produktów zapewniając nawet 30, 40 i 50 letnie gwarancje!

Hale 7 i 7A to firmy takie ja ROBEN, NELSKAMP, ROBELIT (systemy gotowych daszków nad wejścia do budynków) i wiele innych, w tym bardzo specjalistycznych producentów wybranych elementów technologii budowlanych, nie zawsze potrzebnych architektowi, lecz wartych poznania.

    Hala 8 oraz 8A to technologie dachowe oraz wiele stalowych. Odnajdujemy tam dość kompleksową prezentację firmy Blachy Pruszyński oraz budynek prezentację łączoną firmy DUPONT, LINDAB, FELS-WERKE, REHAU oraz ROCKWOOL.

Z pozostałych ekspozycji na uwagę zasługują m. in.

  • hala 12 z prezentacjami m. in. bardzo rozwijającej swój asortyment nowosądeckiej firmy WIŚNIOWSKI, ekspozycje CERAMIKI PARADYŻ, WIENERBERGER i inne

  • BUDOSHOW 2011 (hala 12) z gotowym domem inteligentnym w skali 1:1

  • ARCHISPACE w hali 15B z prezentacjami wielu producentów oprogramowania m. in. Graphisoft (Archicad), Intersoft, ZWCAD czy też PROGECAD.

  • prezentacje na otwartej przestrzeni m. in. Mobiloffice oraz firma JOPEK, prezentująca spory budynek w skali 1:1 wykonany ze swoich produktów.

Podczas BUDMY 2011 odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących m. in. DZIEŃ ARCHITEKTURY (o nim będziemy pisać niezależnie), konferencje: CENTRUM BUDOWNICTWA SPORTOWEGO, DNI INŻYNIERA BUDOWNICTWA, BEZPIECZEŃSTWO PRACY W BUDOWNICTWIE, DZIEŃ MISTRZA GLAZURNIKA, ZIELONE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE W BUDOWNICTWIE, NOWOCZESNE PARKIECIARSTWO, OKNA I DRWI oraz FORUM BUDOWNICTWA ENERGOOSZCZĘDNEGO I PASYWNEGO.

    Podsumowując BUDMĘ w roku 2011 można z pełną stanowczością stwierdzić, że jest ona warta odwiedzenia. Mamy oczywiście na myśli wizytę architekta, bardzo architektonicznie. Większość producentów, wystawców ma ogromną świadomość roli architekta w procesie budowlanym, stąd też zaanonsowanie się jako przedstawiciela tej profesji praktycznie przy każdym stoisku witane jest z uśmiechem na twarzy. Firmom zależy na dobrych relacjach z architektami, którzy projektując mają często ogromny wpływ na zakres użytych technologii a co za tym idzie konkretnych materiałów i dostawców (producentów).

    Każdy architekt, który zdecydował się odwiedzić te targi z pewnością zyskał. Zyskał wiele kontaktów i fachowej wiedzy. Musiał oczywiście z pełną stanowczością wybierać interesujące go działy ekspozycji, gdyż odwiedzenie całości wystaw jest niemożliwe nawet w ciągu pełnych 4 dni trwania Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA.

    My z naszej strony zapraszamy do Portalu W-A.pl, gdzie przez najbliższe miesiące zaprezentujemy wiele firm i technologii poznanych podczas BUDMY 2011, a ponadto Was wszystkich zapraszamy na kolejną edycję BUDMY w roku 2012!

fot. W-A.pl, po kliknięciu powiększenie

Różne formy marketingu - jedna z najlepszych form to symulator FORMUŁY 1:

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com