Alternatywa dla generała

Czy zatrudnić generalnego wykonawcę, czy z niego zrezygnować na rzecz wykonawstwa pakietowego?

19-10-2010  Autor: Sylwia Chmielarz   Źródło: PM Group Polska Sp. z o.o.   Kategoria: Wiadomości z kraju

Czy zatrudnić generalnego wykonawcę, czy z niego zrezygnować na rzecz wykonawstwa pakietowego? Przed takim dylematem stają inwestorzy w przededniu rozpoczęcia budowy. PM Group, międzynarodowa firma architektoniczno-inżynierska, zauważa, że inwestorzy coraz chętniej decydują się na pakietowanie prac budowlanych.

- Ta metoda realizacji inwestycji polega na tym, że inwestor rezygnuje z generalnego wykonawstwa i poprzez inżyniera kontraktu zarządza budową, a poszczególne pakiety prac zleca bezpośrednio firmom wykonawczym – mówi Jacek Kudrzycki z zarządu PM Group, dyrektor ds. realizacji inwestycji. Międzynarodowa firma architektoniczno-inżynierska od kilkunastu lat zajmuje się w Polsce projektowaniem i zarządzaniem dużymi inwestycjami, w tym zagranicznymi. – Pokazujemy inwestorom wykonawstwo metodą pakietową jako opcję, starając się wskazać korzyści, wynikające z tego typu formy realizacji - zaznacza Jacek Kudrzycki i wylicza: - Rezygnacja z generalnego wykonawcy to większa kontrola inwestora nad jakością, zmianami, postępem prac i ceną.

Pakietowanie to także wymierne, bezpośrednie korzyści finansowe. Samodzielne negocjacje z wykonawcami – z pominięciem generalnego wykonawcy - oznaczają niższe stawki za prace budowlane. – Przy tej metodzie można zaoszczędzić nawet połowę kwoty, którą generalny wykonawca dodaje do wartości prac podwykonawców – oblicza członek zarządu PM Group. A ponieważ generalni wykonawcy zlecają dziś większość prac budowlanych, oszczędności mogą być spore, rzędu nawet kilku procent wartości inwestycji.

- Bezpośrednie korzyści finansowe nie są jednak tu decydujące, liczy się też większa kontrola nad przebiegiem procesu budowlanego – zaznacza Jacek Kudrzycki. Zarządzanie budową poprzez inżyniera kontraktu i pakietowanie robót budowlanych pozwala elastycznie reagować na zmiany, zgłaszane przez inwestora. W efekcie zamawiający może dłużej i efektywniej wprowadzać modyfikacje w trakcie procesu budowlanego, a finalnie dostaje produkt, maksymalnie dostosowany do swoich potrzeb. 

Argumentem przeciwko modelowi realizacji za pomocą wykonawstwa pakietowego może być potencjalne rozdrobnienie odpowiedzialności. – Elastyczność procesu budowlanego, uwzględniająca zmiany wprowadzane przez inwestora, i potencjalne zyski w stosunku do działań z generalnym wykonawcą rekompensują i minimalizują ewentualne ryzyka braku właściwego postępu prac wykonawców – uważa Jacek Kudrzycki z zarządu PM Group. Dodaje, że zabezpieczeniem są tutaj czytelne procedury używane przez profesjonalny zespół inżyniera kontraktu. Ich stosowanie wymaga czasu, dlatego często pakietowanie jest odrzucane jako alternatywa dla modelu generalnego wykonawstwa, gdy inwestor działa pod presją czasu. Ale i w budownictwie warto stosować się do przysłowia: spiesz się powoli.

Jacek Kudrzycki /

Informacje o PM Group Polska

PM Group jest międzynarodową firmą architektoniczną, zarządzającą realizacją inwestycjami i zajmującą się doradztwem technicznym dla sektora prywatnego i publicznego. Firma powstała w Irlandii, a obecnie posiada biura na wszystkich kontynentach. Na całym świecie zatrudnia blisko 1800 osób. W rodzimej Irlandii jest największą firmą inżynierską i liderem w zakresie projektowania i zarządzania inwestycjami w sektorze farmaceutycznym i biotechnologicznym. Polska siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, ale spółka prowadzi także biura w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Krakowie. Polski oddział PM Group zatrudnia około 270 inżynierów i architektów.

Do klientów PM Group z sektora prywatnego należą m.in. DELL, 3M, LG, NSK Steering Systems, Electrolux, Funai, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, PF Anpharm SA, Cargill, Cadbury Wedel, Unilever, McCain Poland i Oriflame Cosmetics. W ramach projektów realizowanych w sektorze publicznym firma współpracuje m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Lotniskiem im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, GDDKiA w Opolu, Urzędami Miast Wrocławia, Legnicy, Poznania, Szczecina i Jeleniej Góry, MPWiK w Krakowie, PWiK w Brzegu, Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie oraz Agencją Rozwoju Regionalnego „Agroreg”.

W 2008 roku za dużą dynamikę rozwoju firma otrzymała od Brytyjsko – Polskiej Izby Handlowej nagrodę w kategorii Business Development. W 2010 roku nagrodzono ją tytułem Lidera Eko-inwestycji za projekt poprawy gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji jeleniogórskiej. Jest też dwukrotnym laureatem Gazeli Biznesu i Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego oraz pierwszej nagrody w konkursie Bezpieczna Budowa 2008, organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy i Okręgowe Inspektoraty Pracy. 

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com