Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Debata Ekspertów z okazji 10-lecia produkcji Dryvit w Polsce

Dryvit

2007-07-12  Autor: Justyna Kozińska   Źródło: Dryvit   Kategoria: Wiadomości z kraju

Dryvit Systems zorganizował debatę na temat poszukiwań rozwiązań oraz metod, dzięki którym projektanci, inwestorzy i wykonawcy mogą lepiej sprostać wyzwaniom polskiego rynku budowlanego. Dyskusja skupiała się na tych zagadnieniach związanych z budownictwem, dla których odpowiedzią mogą być nowoczesne technologie. Okazją do podjęcia ważkich dla branży tematów była 10. rocznica uruchomienia przez Dryvit produkcji w Polsce.

W debacie udział wzięli:

Zbigniew Gałkowski, Kierownik Zakładu Aprobat Technicznych, Instytut Techniki Budowlanej

Zbigniew Koryl, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Bogdan Mocarski, Prezes Zarządu Budbaum Sp. z o.o.

Piotr Puchała, Prezes Zarządu Prestige.pl, Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów

Steven E. Wachtler, Prezes Zarządu Dryvit Systems USA (Europe) Sp. z o.o.

Dariusz Adamski, Wiceprezes ds. Sprzedaży i Marketingu Dryvit Systems USA (Europe)

Sp. z o.o.


Zdaniem panelistów, jednym z wyzwań stojących przed branżą budowlaną są rosnące wymagania w zakresie indywidualizacji i estetyki budynków. Dziś najbardziej pożądane są bowiem obiekty o wyróżniającym wyglądzie zewnętrznym, wykonane z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów. Indywidualizacja budownictwa możliwa jest w dużym stopniu dzięki innowacyjnym produktom budowlanym.

Rynek budowlany w Polsce musi ostatnio radzić sobie także z ograniczeniami w podaży materiałów budowlanych oraz niedostatkiem siły roboczej. To daje impuls do poszukiwania alternatyw: nowych rozwiązań technicznych, które zwiększają wydajność materiałów, jak również nowych metod organizacji pracy. Alternatywy te ułatwiają i przyspieszają wykonanie budynku, bez szkody, a często z pożytkiem dla efektu końcowego.

 

W opinii dyskutujących, branża stoi również przed koniecznością rozwoju i modernizacji infrastruktury, która jest niezmiernie ważna dla wzrostu pozostałych sektorów budownictwa. Odnowienie i budowa nowych dróg, remont i planowanie sieci kanalizacyjnych są newralgiczne dla powstania nowych, jak również dla podnoszenia atrakcyjności istniejących terenów inwestycyjnych.

Ciekawą i godną rozważenia możliwością jest dla budownictwa prefabrykacja. Prefabrykacja ciężkich elementów betonowych nie sprawdziła się w przypadku „wielkiej płyty”, w związku z szybkim rozwojem budownictwa monolitycznego. Jednakże w odniesieniu do ścian osłonowych nowoczesne lekkie elementy prefabrykowane otwierają nowe możliwości i perspektywy. Rozwiązania takie są bardziej elastyczne od metod ciężkich i mogą mieć korzystny wpływ na czas wykonania elewacji budynku.

 

Nowoczesne materiały i techniki, takie jak prefabrykacja, przyspieszają tempo prac wykonawczych oraz umożliwiają wydłużenie sezonu budowlanego. Presja inwestorów na szybkie tempo realizacji robót budowlanych to codzienność także w Polsce, zwłaszcza gdy chodzi o końcowe etapy budowy, co wpływa stymulująco na postęp technologiczny w branży.

Omawiane w trakcie debaty zagadnienia to nie jedyne wyzwania stojące przed branżą budowlaną. Istnieje jeszcze wiele innych, związanych m.in. z procedurami przetargowymi czy podażą gruntów budowlanych, na które odpowiedzi trzeba szukać w zmianach prawnych. Niemniej jednak nowoczesne technologie mogą w dużej mierze przyczynić się do szybkiego rozwoju budownictwa.

Informacja o Dryvit Systems

Dryvit Systems produkuje najwyższej jakości systemy ociepleń i materiały elewacyjne. Szeroka gama oferowanych rozwiązań stwarza nieograniczone możliwości architektom i inwestorom. Firma należy do amerykańskiego holdingu RPM International Inc. – zrzeszającego producentów specjalistycznych materiałów wykończeniowych dla odbiorców komercyjnych i indywidualnych ze 130 krajów świata. Systemy Dryvit obecne są na polskim rynku od 1970 roku. Polska jest strategicznym centrum rozwoju firmy w Europie. Działająca od 1997 roku fabryka w Radziejowicach dostarcza materiały Dryvit odbiorcom na zachodzie i wschodzie kontynentu, jak również w Azji. Dalsze informacje: www.dryvit.pl

 

Uczestnicy:

 

Zbigniew Gałkowski

Kierownik Zakładu Aprobat Technicznych, Instytut Techniki Budowlanej
 

Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej (specjalność – teoria konstrukcji). W Instytucie Techniki Budowlanej od 1990 r. Początkowo zajmował się badaniami odporności ogniowej, zaś od 1997 r. kieruje Zakładem Aprobat Technicznych. Wcześniej pracował w Centralnym Ośrodku Badawczo Projektowym Budownictwa Ogólnego w Warszawie, w Zakładzie Podstaw Projektowania Konstrukcji oraz w Zakładzie Badawczo-Projektowym Technologii i Budownictwa Monolitycznego.

 

W branży od roku 1972. Autor ponad sześćdziesięciu publikacji z zakresu podstaw projektowania konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego oraz zasad wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu i stosowania. Współautor monografii „Budynki wznoszone metodami uprzemysłowionymi” (wydania: Warszawa, Arkady 1997 i Milano, ITEC 1982).

 


Zbigniew Koryl

Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich
 

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Rzeszowskiej. Związany z branżą od 1995 r. Był m.in. prezesem firmy AMTECH, zajmującej się budownictwem mieszkaniowym, oraz dyrektorem handlowym producenta chemii budowlanej JOBI FARBVERKE. Wcześniej przez 16 lat kierował wydziałem w WSK PZL Rzeszów. Obecnie zajmuje się koordynacją działań Polskiego Związku FirmDeweloperskich.

 

 

 

Bogdan Mocarski

Prezes Zarządu Budbaum Sp. z o.o.
 

Założyciel i prezes spółki Budbaum, jednej z największych na Podlasiu firm zajmujących się generalnym wykonawstwem. Współwłaściciel BBWW Sp. z o.o, prowadzącej dystrybucję materiałów budowlanych.Związany z branżą od początku l. 80. W Białostockim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego kierował realizacją licznych inwestycji budowlanych. Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Białostockiej.

 


Piotr Puchała

Prezes Zarządu Prestige.pl, Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów
 

Jest członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów, ogólnopolskiej organizacji pozarządowej zrzeszającej ponad 1000 członków. Członkowie PSBD są przedstawicielami szeroko rozumianego środowiska budowlanego w tym firm deweloperskich, budowlanych różnych branż, projektowych, produkcyjnych oraz firm konsultingowych, banków i firm ubezpieczeniowych.

Piotr Puchała jest również prezesem firmy developerskiej Prestige®, która powstała w 1992 roku i stanowi obecnie jedną z liczących się na rynku warszawskim firm developerskich oraz pośredników w obrocie nieruchomościami. Obok sprzedaży substancji mieszkaniowej, zakres działalności firmy Prestige® obejmuje: organizowanie zakupu terenu pod inwestycje, udział w ustalaniu programu zabudowy i struktury mieszkań, uzyskiwanie uzgodnień i pozwoleń, prowadzenie nadzoru nad pracami projektowymi i budowlanymi, kompleksową obsługę klienta.

 


Steven E. Wachtler

Prezes Zarządu Dryvit Systems USA (Europe) Sp. z o.o.
 

 

W Dryvit Systems od 1989 r. Posiada bogate doświadczenie w rozwijaniu nowych produktów i międzynarodowego biznesu. Był wiceprezesem ds. marketingu i sprzedaży międzynarodowej w amerykańskiej centrali Dryvit. Od trzech lat jest szefem Dryvit Systems USA (Europe) Sp. z o.o. Był jednym z inicjatorów budowy fabryki Dryvit w Radziejowicach. Zarządza także brytyjskim oddziałem firmy Dryvit.

 

Ukończył chemię i biologię na Uniwersytecie Tennessee w Nashville.

 


Dariusz Adamski

Wiceprezes ds. Sprzedaży i Marketingu Dryvit Systems USA (Europe) Sp. z o.o.
 

 

Na obecnym stanowisku od 2003 r. Zarządza 40-osobowym zespołem.

 

W latach 90. kierował działem technicznym Dryvit Systems i odpowiadał za przygotowanie dokumentacji technicznej oraz uzyskanie certyfikatów i aprobat dla systemów Dryvit.

 

W branży od 1995 r. W 1999 roku był jednym z założycieli oraz pełnił funkcję członka zarządu firmy AmerBlok Polska, w której był odpowiedzialny za sprzedaż i marketing. Pomiędzy 2001 a 2003 pracował w R.J.Kenney Associates Inc. w Massachiussets w USA, gdzie m.in. kierował remontem i przebudową Alaska SeaLife Center w Steward.

 

Absolwent Politechniki Warszawskiej i Kolegium Zarządzania na SGH.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro