Teatr Ochoty, Warszawa - Tamizo Architects - wyróżnienie II stopnia

Architekci i projekty, biura projektowe i ich dzieła

17-05-2010  Autor: [KK]   Źródło: Tamizo   Kategoria: Projekty i realizacje

Konkurs na koncepcję architektoniczną rozbudowy budynku przy ul. Reja 9 w Warszawie wraz z zagospodarowaniem Skweru Ks. Jana Salamuchy - zieleńca przy Teatrze Ochoty

Teatr Ochoty, Warszawa

Kategoria: teatr

Rok: 2010

Projekt rozbudowy budynku Teatru Ochoty w Warszawie. Projekt konkursowy.

Opis autorów:

Rozbudowa  zabytkowego obiektu pełniącego ważną funkcję w życiu kulturalnym lokalnej społeczności to odpowiedzialne zadanie. Stawiane przez organizatorów konkursu wymagania precyzyjnie wskazują kierunki planowanych przeobrażeń. Jednym z głównych celów postawionych przed uczestnikami konkursu jest poprawienie funkcjonalności obiektu przy małej ingerencji w istniejący budynek. Teatr Ochoty to przykład architektury modernistycznej, jego funkcja na przestrzeni lat ulegała przeobrażeniom nie zawsze korzystnym.

Funkcja

Przyjęte przez nas rozwiązania mają na celu wydobycie charakteru istniejącego budynku. Na wstępie usunęliśmy przybudówki, a znajdujące się w nich funkcje przenieśliśmy do nowoprojektowanej części. Ponadto zlikwidowaliśmy masywne zadaszenie nad głównym wejściem do budynku.

Aktualnie teatr nie jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych, dlatego wprowadzona została  winda, która zapewnia dostęp na wszystkie kondygnacje. Szyb windy wprowadzony został w sąsiedztwie istniejącej klatki schodowej, na  zachodniej elewacji budynku. Pozostałe nowe zabudowania pojawiły się od strony skweru.

Jednym z najważniejszych nowoprojektowanych elementów jest kawiarnia z oranżerią. Rozwiązuje ona jeden z głównych problemów funkcjonalnych Teatru Ochoty jakim jest brak przestronnego foyer. Proponowana na poziomie sali teatralnej oranżeria, to sala z dużymi przeszkleniami. Pełni ona funkcję zarówno foyer, jak i sali wystawowej czy kawiarni. Zlokalizowana jest ona od południowej strony istniejącego budynku i otwiera się na skwer wiążąc wnętrze budynku z zabytkową zielenią skweru Ks. Jana Salamuchy. Nowe foyer z istniejącym, połączone jest za pomocą obejścia od zachodniej strony budynku. Schody łączące oranżerię ze znajdującą się poniżej kawiarnią dodatkowo ułatwiają komunikację wewnątrz i zwiększają funkcjonalność obu przestrzeni.

Na poziomie sutereny oprócz kawiarni zaproponowaliśmy toaletę dla niepełnosprawnych oraz zewnętrzny ogródek otwierający się na park, będący jednocześnie sceną letnią teatru. Szerokie tarasy zlokalizowane wśród zieleni pełnią funkcję schodów do kawiarni, letniego ogródka jak i widowni sceny letniej. Dzięki zagłębieniu tej części obiektu, przebywający tam goście odcięci są od ulicznego hałasu. Tutaj również zaproponowaliśmy pochylnie dla inwalidów, które umożliwiają dostęp do kawiarni osobom niepełnosprawnym bez konieczności korzystania z windy.

W części południowo wschodniej przybudówki zlokalizowaliśmy techniczne funkcje teatru. Na poziomie sali teatralnej znajduje się główny magazyn dekoracji, co zapewnia bezkolizyjną obsługę sceny. Magazyn ten, jest połączony z obejściem sceny, a ewentualne wydzielenie obu tych przestrzeni możliwe jest dzięki ruchomej przegrodzie. Dostawy do magazynu odbywają się poprzez rampę i zewnętrzne, zadaszone pochylnie.
Na kondygnacji poniżej, znalazły się przeniesione z usuniętej przybudówki, otwarte na zieleń, sale prób. Wnętrza tych sal w razie potrzeby można przekształcać w jedną lub dwie przestrzenie. Na tym poziomie znalazł się również magazyn eksponatów i kostiumów

Lokalizacja nowoprojektowanej części od strony południowej podyktowana jest nie tylko chęcią połączenia budynku ze skwerem, ale również koniecznością zapewnia dodatkowej ochrony akustycznej izolującej salę teatralną od zewnętrznego zgiełku.

Architektura

Aby nie konkurować z modernistyczną bryłą Teatru Ochoty i powiązać budynek wizualnie i funkcjonalnie z zielenią, charakter nowej architektury jest odmienny od stanu istniejącego. Zaproponowany detal ma parkowy, kameralny charakter, a jednocześnie ma być znakiem nowej jakości nie tylko architektury ale i samego Teatru.
Zaproponowana przez nas forma wpisuje się w otaczającą zieleń. Jest transparentną strukturą zbudowaną ze stalowych ram składający się z nieregularne rozmieszczonych pionowych ‘żyletek’ ustawionych przed szklaną fasadą. Stalowa ‘kolumnada’ stanowiąca jedną ze ścian budynku oraz przegrodę pomiędzy ciągiem pieszym i pochylnią dla niepełnosprawnych dodatkowo potęguje efekt scalenia budynku z otoczeniem.

Urbanistyka

Główną oś założenia stanowi ciąg pieszy (północ-południe) zlokalizowany na przedłużeniu zachodniej ściany nowoprojektowanego budynku. Zarówno od strony ulicy Reja  jak i od strony skweru wykonana z betonowych płyt aleja prowadzi do kawiarni oraz sceny letniej, która jest centralnym i najważniejszym elementem zagospodarowania terenu wokół Teatru Ochoty.
Pozostałe ścieżki mają odmienny charakter. Zostały zaprojektowane z nieregularnych, porozrzucanych podłużnych elementów wkomponowanych w trawniki. Wzdłuż ścieżek rozmieszczone zostały ławki zintegrowane z koszami na śmieci oraz latarnie stylistycznie zbliżone do nowoprojektowanego budynku

Zieleń

Istniejąca zieleń wysoka została przez nas zachowana, z wyjątkiem drzewa, które zlokalizowane było tuż przy południowej elewacji budynku, które przez organizatorów konkursu zostało również zakwalifikowane do usunięcia.

Dodatkowo na terenie skweru wprowadzona została zieleń niska w postaci żywopłotów, którą proponujemy powiązać z nowoprojektowaną posadzką terenu.

Skład autorski

Mateusz Stolarski
Aleksandra Zdziechowska
Piotr Walerysiak
Wojciech Jaksa
Tomasz Głażewski
Michał Gola

Plansze konkursowe (po kliknięciu b. duże powiększenie)

 

Wizualizacje (po kliknięciu powiększenie)

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com