Akcja-Kreacja - Warszawa - podsumowanie

sztuka-architektury.pl

23-03-2010  Autor: Marta Artman   Źródło: Sztuka Architektury   Kategoria: Wiadomości z kraju

W warszawskiej eliminacji happeningu architektonicznego „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo 2010” zwyciężyła, już po raz drugi, Grupa Projektowa + 48. W imprezie, która odbyła się w sobotę, 20.03.2010 roku, w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wzięły udział następujące zespoły: PLecy (AZE + Beton), Moove Architekci, WWA Architects, 590 Architekci oraz wspomniana wyżej Grupa + 48.

Problemem projektowym przygotowanym przez Wydział Architektury UM Warszawy było wykonanie nowego planu zagospodarowania Cypla Czerniakowskiego oraz rozważenie generalnego problemu powiązania Warszawy z Wisłą w tym rejonie z uwzględnieniem powiązania z Osią Stanisławowską.

Zdaniem zebranej publiczności najlepiej z tego zadania wywiązała się Grupa +48. Młodzi architekci zaproponowali powiązanie miasta z cyplem poprzez podkopanie się pod Wisłostradą. W ten sposób przedłużona zostanie Oś Stanisławowska, a wykreowane ciągi spacerowe będą w sposób swobodny prowadzić z Agrykoli aż nad brzeg Wisły. Dodatkowo uatrakcyjni to rejon Parku Ujazdowskiego, Agrykoli oraz uczyni z tego rejonu jeszcze bardziej uczęszczany obszar spacerowy. Sam cypel, zdaniem Grupy +48, powinien pozostać niezurbanizowany z wyłączeniem ograniczonych funkcji gastronomicznych i turystycznych.

Równie konkretnie podeszli do tematu architekci z biura 590 architekci. Zaproponowali pozostawienie cypla w formie naturalnej z replikami grubych Kasiek – pompy wody pitnej na Wiśle (zieloną i chudą) na brzegu i w rejonie Trasy Łazienkowskiej.

Dużo bardziej ideowy charakter miały prace pracowni WWA Architects oraz Moove Architekci.

WWA Architects również przyjęli założenie, że cypel powinien pozostać niezurbanizowany, a życie toczyć się będzie na dziesiątkach barek cumowanych do przygotowanych specjalnie nabrzeży. Na barkach będą restauracje, mieszkania, hotele oraz teatry. W zależności od pory roku można im narzucać różne układy przestrzenne budując atrakcyjny widok z lotu ptaka. Na cyplu powinny zaś być grządki z warzywami i kwiatami oraz wiatraki.

Pomysł pracowni Moove Architekci polegał na idei powiązania niezurbanizowanego i zurbanizowanego rejonu miasta poprzez system industrialnych instalacji nadbudowanych nad Wisłostradą oraz Trasą Łazienkowską. Cypel powinien być wedle ich pomysłu rejonem zielonym powiązanym z miastem tym systemem kładek i pomostów.

Najbardziej abstrakcyjną prezentację zrobiła grupa PLecy. Ich pomysły oparte były na grze skojarzeń z typowymi, warszawskimi archetypami gastronomicznymi, kulturowymi oraz artystycznymi. Stąd warszawska minoga, złote kaczki jako środki transportu czy też balony urodzinowe jako architektoniczny symbol miasta.

Grupa +48 otrzymała zaproszenie na finał tegorocznej Akcji Kreacji, do Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Sponsorami imprezy były firmy: Velux Polska, Aluprof oraz Procad.

Organizatorzy dziękuję CSW Zamek Ujazdowski za udostępnienie Sali Galerii Laboratorium.

Zobacz specjalny serwis poświęcony Akcji Kreacji w Wortalu Sztuka-Architektury.pl

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com