Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

ZAjrzyj! - najnowsze wydanie ZA_01_2010

Zawód:Architekt pro publico bono

2010-03-04  Autor: Bartosz Wokan   Źródło: www.zawod-architekt.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Kolejny numer magazynu Zawód:Architekt został bezpłatnie udostępniony w sieci. Do lektury zachęca temat przewodni, którym są ''miejsca publiczne''.

W numerze m.in.:
- Widowiskowość sportu i architektury - wywiad z prof. Wojciechem Zabłockim, architektem, szermierzem i polskim olimpijczykiem.
- Mokry problem - duży blok tekstów o plusach i minusach polskich fontann miejskich oraz ich roli społecznej.
- Witacz wizytówką miasta - czyli jak miło powitać podróżnych i dlaczego tak się nie dzieje?
- Adaptacje architektoniczne budowli inżynieryjnych - oto co można zrobić z poprzemysłowego silosu lub gazometru oprócz wyburzenia...

> W numerze Z:A_1_2010:
> W wielu wymiarach...

Kultura, a w tym wymiarze także architektura, są wobec „polskiej” ekonomii ciągle materią drugiego planu. Zbyt wielu uważa, że nie pobudzają one procesów, mogących zaowocować szybkim, wymiernym i bezpiecznym zyskiem.
 
> Architektura powinna uzupełniać widowisko

Większość architektów deklaruje, że chcą tylko służyć społeczeństwu. Ja nigdy nie projektuję dużych obiektów pod klienta, ponieważ na ogół zna się na tym dużo gorzej ode mnie. Projektuję tak, jakbym to ja był inwestorem i późniejszym użytkownikiem. Najgorzej jeżeli architektura nie podoba się samemu autorowi – o doświadczeniach projektanta architektury sportowej opowiada Wojciech Zabłocki, szermierz, architekt, malarz i pisarz.

> Mokry problem miasta

W formie prasowego newsa informacja ta brzmiałaby następująco: „Rok 2009. W miastach falowo powstają fontanny realizowane z funduszy unijnych. Mieszkańcy i urzędnicy mają nowy symbol: ozdobny wodotrysk, przyjazny, mokry plac lub spektakularne, multimedialne show”. Jednak funkcjonowanie fontann rodzi chaos i konflikty w przestrzeni publicznej. Dlaczego tak się dzieje?

> Fontannowy zawrót głowy

Dlaczego buduje się fontanny? Z różnych przyczyn, wśród których dostępność dla ludzi plasuje się niestety na ostatniej pozycji. Wyżej klasyfikowane są polityczne interesy, szpan, dbałość o prestiż czy estetykę. Zapraszam na subiektywny przegląd polskich wodotrysków.

> Witacz – pierwszy krok do dobrego wizerunku miasta

Gdyby wszystkie polskie witacze należały do tej samej firmy, to w skali całego kraju, stałaby się ona jednym z czołowych biznesowych graczy. Byłaby instytucją dysponującą kilkudziesięcioma tysiącami nośników i to w dodatku zlokalizowanych w bardzo atrakcyjnych miejscach. Dostrzegając wagę zjawiska, dokonaliśmy przeglądu witaczy w Polsce. Jak szybko się okazało, ich stan techniczny, estetyka i komunikatywność pozostawiają często wiele do życzenia. Zbyt często. I zbyt wiele.

> Nowe funkcje budowli inżynierskich

Dostosowywanie budowli inżynierskich do nowych funkcji architektonicznych jest tendencją stosunkowo nową. W przeciwieństwie do starych fabryk i magazynów, obiekty takie jak wieże ciśnień, silosy czy gazometry zaczęto przekształcać dopiero na początku lat 90. XX wieku. Wcześniej były traktowane najczęściej jako nienadające się do adaptacji i tym samym nie wzbudzały większego zainteresowania architektów i inwestorów.

> Projektować dla wszystkich

Osoby niepełnosprawne stanowią aż 10% populacji świata. Niestety o ich potrzebach często zapomina się przy projektowaniu nowych lub modernizowaniu starych budynków. Zwłaszcza na „polskim podwórku”. Inaczej dzieje się w Europie Zachodniej. Tam – szczególnie w obiektach użyteczności publicznej – bardzo popularne są założenia Design for All. Najwyższy czas, aby zainteresować się nimi także nad Wisłą.

> Montowanie okładzin kamiennych metodą pośrednią – na rusztach

Elewacje z kamienia naturalnego stanowią jedną z najbardziej efektownych metod wyeksponowania reprezentacyjnego charakteru budynku. Stąd najczęściej są stosowane w hotelach, bankach i innych budynkach użyteczności publicznej, gdzie służą poprawieniu wyglądu i estetyki budowli.
 
> Nowa forma komunikacji elektronicznej dla członków Izby Architektów RP

Nowy Rok 2010 Krajowa Rada Izby Architektów otworzyła nową formułą komunikacji. Już dzisiaj architekci – członkowie IARP mogą zarejestrować się w serwisie www.izbaarchitektow.pl i zweryfikować swoje dane osobowe, które w najbliższym czasie umożliwią generowanie elektronicznych „Zaświadczeń” o przynależności do IARP. W dalszych planach jest także stworzenie wewnętrznej strefy serwisu z bezpłatnym dostępem do dodatkowych usług (m.in. prawnych) dla zarejestrowanych użytkowników.

> Wyjaśnienie wątpliwości dotyczących rejestracji w systemie wewnętrznym IARP

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi weryfikacji osobistej, przy pierwszej rejestracji do strefy wewnętrznej serwisu, uprzejmie wyjaśniam:
 
> Zaświadczenia elektroniczne o przynależności do Izby Architektów

Uprzejmie informujemy, że wygenerowane zostały już pierwsze Zaświadczenia elektroniczne o przynależności do Izby Architektów, które zarejestrowani architekci w systemie wewnętrznym Izby będą mogli wydrukować z poziomu dowolnego komputera podłączonego do sieci internetowej.

> Izba obniżyła składkę członkowską

Składka obowiązująca w Izbie Architektów RP w roku 2010 będzie wynosiła 70 zł miesięcznie, zamiast 75 zł jak wynikałoby z przyjętej metody rewaloryzacji składki członkowskiej opartej na wartości przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS
 
> Infrastruktura, głupcze!

W dniach 3-4 grudnia 2009 r. wziąłem udział w Konferencji II/2009 Europejskiego Forum Polityk Architektonicznych (EFAP), będącej znaczącym wydarzeniem w ramach Prezydencji Szwedzkiej w UE. Imprezę zorganizowano w Muzeum Architektury (www.arkitekturmuseet.se) położonym na niewielkiej wyspie Skeppsholmen, znajdującej się w śródmieściu Sztokholmu. Stolica Szwecji powitała uczestników piękną, lecz bardzo mroźną aurą...

> Doświadczenia architekta miasta: modele, konkursy, wystrój plastyczny

W numerze Z:A 6/2009 ukazały się artykuły opracowane na podstawie spotkania Izby Architektów z władzami Wrocławia podczas konwentu IARP. Przykład Wrocławia pokazał wówczas, że w ramach istniejącego prawa można w dobry sposób zorganizować współpracę architektów z władzami miasta. Jako architekt miejski i dyrektor Wydziału Architektury UM opowiadam „jak to się robi”.

> Czy utworem jest obiekt, czy jego projekt?

Obiekty budowlane nie mogą być uznawane za utwory chronione prawami autorskimi. Stanowią jednak postać utrwalenia i egzemplarz utworu jakim jest projekt architektoniczny, na podstawie którego powstały. Dlatego dokonanie zmian w obiekcie może być rozpatrywane w kategoriach zmiany w utworze (projekcie) i wówczas potrzebna jest zgoda autora-projektanta.

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro