Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Wystawy Bartka Materki i Konrada Pustoły w Bunkrze Sztuki - Kraków

Wystawy trwają od 24 lutego do 11 kwietnia 2010

2010-02-15  Autor: Beata Seweryn   Źródło: Bunkier Sztuki   Kategoria: Wiadomości z kraju

23 lutego godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zostaną otwarte dwie wystawy: Bartka Materki "Klatka" kuratorowana przez Beatę Nowacką-Kardzis oraz Konrada Pustoły "Dark Rooms" koordynowana przez Beatę Seweryn. Wystawy trwają od 24 lutego do 11 kwietnia 2010. Można je oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 – 18.00, w czwartki do godz. 20.00. W dniu 23 lutego od godz. 12.00 do 14.00 zapraszamy na godziny dla prasy.

Bartek Materka, "Przepasc", 2009
 

Bartek Materka // Klatka
 
Kuratorka: Beata Nowacka-Kardzis
 

Wystawa w Bunkrze Sztuki jest pierwszą tak obszerną prezentacją twórczości Bartka Materki. Obejmuje prace powstałe w latach 2004-2010. Tytułowa "Klatka" oznacza kadr fotografii, klatkę filmową, zamknięte pomieszczenie, więzienie czy wreszcie pułapkę. Jest to pojęcie, które można czytać bardzo szeroko. Klatkę da się interpretować jako opowieść artysty o świecie, ale warto też spojrzeć na nią przez pryzmat własnych doświadczeń i szukać w pracach malarza osobistych znaczeń. Każdy obraz jest niezależnym, pełnym zdaniem – mikroświatem otwartym na samodzielne poszukiwania widza.
 
Punktem wyjścia dla większości prac Materki są zdjęcia. Jednak rzadko jest to jedynie zapis rzeczywistości: artystę fascynują raczej deformacje, odkształcenia i anomalie jakim obrazy ulegają w naszej świadomości, a także zakłócenia wywołane zastosowaniem współczesnych technologii optycznych lub biologicznymi zaburzeniami widzenia. W efekcie malarskich eksperymentów jego prace balansują na granicy reprezentacji i abstrakcji. Przedmiotem analizy nie jest jednak odkrycie naukowe samo w sobie, ani jednostka chorobowa z medycznego punktu widzenia. Artysta koncentruje się przede wszystkim na kondycji emocjonalnej, której doświadcza indywidualny bądź zbiorowy uczestnik danego zjawiska.
 
Jego twórczość niełatwo określić i opisać w sposób jednoznaczny. Artysta ma w sobie imperatyw niezależności, wrodzoną ciekawość i wielką potrzebę eksperymentowania. Jest dynamiczny, ciągle poszukuje nowych tematów i rozwiązań formalnych. Nie lubi definiowania swojej sztuki według jednego klucza, zwinnie wymyka się kolejnym etykietom, które nadają jej krytycy, przemieszczając się szybko w różnych obszarach zainteresowań. Sztuka Bartka Materki bywa bardzo osobista, a jej źródło tkwi często w prywatnych doświadczeniach. Jednocześnie artysta podejmuje zagadnienia uniwersalne, obserwuje zjawiska z zakresu socjologii i psychologii. Z właściwą dla wielu prekursorów malarstwa pasją nawiązuje do najnowszych rozwiązań technicznych i odkryć naukowych.
 
Bartek Materka jest absolwentem krakowskiej ASP. W ciągu ostatnich kilku lat stał się artystą widocznym i znaczącym w obszarze życia artystycznego w kraju i na scenie międzynarodowej. Jego dokonania wielokrotnie weryfikowały ważne nagrody i wyróżnienia, m. in. III nagroda na Biennale „Bielska Jesień” (2005), stypendium Vermont Studio Center w USA (2006). Prace Materki znajdują się w licznych prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Współpracuje z Galerią Raster.
 
WSPÓŁPRACA: Galeria Raster
 
PATRONAT MEDIALNY:

TVP Kraków, Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, Cracow-life.com, krakow POST, Poland-Art, Business Consulting
 

Konrad Pustoła ,"Dark Rooms", 2009
 
Konrad Pustoła // DARK ROOMS

Kuratorka: Beata Seweryn

 
Prezentacja wielkoformatowych fotografii składających się na projekt "Dark Rooms" jest pierwszą indywidualną wystawą Konrada Pustoły w Bunkrze Sztuki.
 
Cykl Konrada Pustoły współtworzą prace o szerokim spektrum czytelności, od tonących w ciemnościach abstrakcyjnych kompozycji po obrazy tajemniczych pustych wnętrz. Prace należące do pierwszej grupy operują subtelnymi światłocieniami, uwodzą swym malarskim charakterem, są ćwiczeniem wyostrzającym wzrok. Fotografie wnętrz są zróżnicowane, czasem przywodzą na myśl ekstrawagancki salon, czasem więzienie lub szkolną szatnię. Zawsze mają w sobie coś z opuszczonej przez aktorów scenografii. W tej drugiej grupie prac uwagę przykuwa brutalna realność detalu, widoczne ślady niedawnej obecności użytkowników miejsca, nie pozostawiające wątpliwości co do jego funkcji.
 
Konrad Pustoła (ur. 1976) – mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Fotografii w Royal College of Art w Londynie (2008) oraz Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (2004). 
www.konradpustola.com
 
Sponsor: EDF
 
Współpraca: ZPAF i S-ka

 
PATRONAT MEDIALNY:
Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, EXIT, Krakow Post, cracow-life.com, TVP Kraków, Poland-Art, Business Consulting, SwiatObrazu.pl

 

Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
31-011 Kraków

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro