Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

ZAjrzyj! - najnowsze wydanie ZA_06_2009

Zawód Architekt

2010-01-28  Autor: Bartosz Wokan   Źródło: autor   Kategoria: Wiadomości z kraju

Z jakiego powodu brytyjscy architekci są w Europie określani mianem bogów? Po co w Finlandii malują domy na czerwono i w jaki sposób UFO stało się tam dostępne dla każdego obywatela? Kto i z jakim wynikiem zda egzamin z edukacji architektonicznej? I dlaczego idąc na narty dobrze jest założyć marynarkę? Zapoznaj się szóstym numerem Zawodu:Architekt!

 

 

W tym numerze:

  • Efekt kuli śnieżnej

  • Architekci na wyspach Lwa

  • Trzy strony dizajnu

  • Jak odzyskać należność od niesolidnego kontrahenta?

  • Sprawdzian z architektury

  • Hala w hali – akustyczna kabina przemysłowa

  • Mała architektura miejska, szanse na indywidualność

  • Proszę dotykać eksponatów!

  • Projektowana charakterystyka energetyczna budynków

  • Izba Architektów chce likwidacji utrudnień w dostępie do zawodu

  • O współpracy władz z architektami, czyli samorządność terytorialna i zawodowa

  • Rola i narzędzia architekta miasta – doświadczenia wrocławskie

  • Miasto budowane dzięki dialogowi: planowanie, zarządzanie, architektura

  • Narciarz i dżentelmen

> W numerze Z:A_6_2009:

> Efekt kuli śnieżnej

Niewiele obchodzi mnie architektura i przestrzeń publiczna. Niewiele też wiem o prawie budowlanym, a jeszcze mniej o pozwoleniach na budowę czy warunkach zabudowy. Nie odróżniam cegły od pustaka. Dachówki karpiówki od esówki. Kolumny korynckiej od doryckiej. Zresztą akurat kolumny podobają mi się wszystkie, bo pięknie wyglądają przed dworkiem polskim.

> Architekci na wyspach Lwa

Podsumowując pięć lat „unijnej” obecności polskich architektów na rynku brytyjskim można powiedzieć, że wyszliśmy z tej próby obronną ręką. Jednak początki bywały trudne, o czym wielu obecnych i byłych emigrantów na pewno może zaświadczyć. Stąd potrzeba mówienia, także dziś, o podobieństwach i różnicach w postrzeganiu zawodu architekta między Polską a Wyspami. Przyda się to osobom już pracującym w Irlandii i Wielkiej Brytanii, zamierzającym dopiero spróbować tam swoich sił i wreszcie tym, którzy starają się o poprawę społecznego wizerunku architektów nad Wisłą.

> Trzy strony dizajnu

Zdaniem Jariego Inkinena, fińskiego projektanta, biorącego udział w drugiej edycji seminariów „Świadome wnętrze”, w branży wzornictwa przemysłowego i architektury wnętrz bardzo istotnym pojęciem jest reputacja. Należy ją jednak dodatkowo rozdzielić jeszcze na usługi, środowisko i produkt. Spośród tych trzech elementów jeden zawsze jest wiodący, ale firma, której zależy na dobrej reputacji, nie może zapominać także o pozostałych.

> Jak odzyskać należność od niesolidnego kontrahenta?

Na pytanie postawione w tytule odpowiedź powinna być jedna: windykować. Ale jak robić to skutecznie, tanio, a przede wszystkim szybko? Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny – bierne oczekiwanie na cud w postaci wpływu kwoty na konto w czasie, kiedy ponieśliśmy już znaczne koszty związane z kontraktem, nie wydaje się rozwiązaniem uzasadnionym ekonomicznie.

> Sprawdzian z architektury

Edukacja architektoniczna była do tej pory obecna w Polsce głównie dzięki działaniom pozarządowych organizacji wspieranych przez nielicznych pasjonatów. Rozporządzenie, które weszło w życie we wrześniu 2009, wprowadzające elementy EA do szkół, na zmianę sytuacji może wpłynąć... Pytanie tylko czy i jak przedszkola oraz szkoły podołają temu wyzwaniu?

> Hala w hali – akustyczna kabina przemysłowa

Natężenie hałasu na liniach produkcyjnych często przekracza dopuszczalne normy, a skuteczne odizolowanie urządzeń wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Prezentujemy kabinę izolacyjną zaprojektowaną indywidualnie, ale z wykorzystaniem standardowo produkowanych płyt z wełny skalnej. Firma projektowo-wykonawcza chroni know-how jej budowy i nie o wszystkich szczegółach zgodziła się opowiedzieć. O skuteczności kabiny można się jednak przekonać odwiedzając zakład lub pytając inwestora, który potwierdza, że przyniosła realne korzyści pod względem ochrony zdrowia pracowników i profitów ekonomicznych.

> Mała architektura miejska, szanse na indywidualność

Wartości gruntów w centrach miast motywują do ich maksymalnego wykorzystania. Mała architektura miejska może tu spełniać bardzo istotną, pozytywną rolę. Zawsze znajduje się ona na poziomie wzroku obserwatora. Pełni role użytkowe, więc odbierana jest wprost, w sposób bezpośredni. Aby użytkownik mógł je nie tylko zauważyć, ale i zapamiętać, warto nadać jej indywidualne cechy.

> Proszę dotykać eksponatów!

W Toruniu od roku funkcjonuje „galeria” produktów ceramicznych – cegieł klinkierowych i dachówek. Powstała, między innymi, z myślą o architektach: w jednym miejscu można nie tylko zobaczyć i porównać z bliska wymurowane elewacje czy ułożone połacie dachów, ale też z nimi popracować. Dotknąć, spróbować innego układu wątków, wybrać i dopasować do siebie odcienie czy faktury. Żadne katalogi i elektroniczne prezentacje nie zastąpią tak bezpośredniego kontaktu.

> Projektowana charakterystyka energetyczna budynków

Sporządzanie projektowanej charakterystyki energetycznej nie tylko budzi wiele wątpliwości merytorycznych, ale jest także uważane za czasochłonne. Duża ilość obliczeń jaką należy wykonać nie musi jednak zniechęcać. Konieczna jest oczywiście znajomość stawianych wymagań oraz zasad ich spełniania wynikająca z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, lecz same obliczenia można wykonać w jednym z programów komputerowych obecnych na rynku. W artykule przyglądamy się temu zagadnieniu.

> Izba Architektów chce likwidacji utrudnień w dostępie do zawodu

Publikujemy pismo Izby Architektów do Ministerstwa Infrastruktury, przekazane 7 grudnia 2009 roku, zawierające propozycje konkretnych zmian legislacyjnych mających na celu uporządkowanie zapisów związanych z samodzielnymi funkcjami technicznymi w budownictwie. Czytaj dalej...

> O współpracy władz z architektami, czyli samorządność terytorialna i zawodowa

Debaty o zarządzaniu przestrzenią polskich miast i roli architektów miejskich w tej polityce przewijają się w ostatnich miesiącach na różnych spotkaniach środowiska architektów z przedstawicielami władz. Temat był poruszany w kwietniu w Krakowie na ogólnopolskiej konferencji „Zarządzanie przestrzenią miejską” oraz podczas wrześniowego konwentu IARP we Wrocławiu

> Rola i narzędzia architekta miasta – doświadczenia wrocławskie

Ktoś kiedyś powiedział, że architekt miejski powinien zajmować w hierarchii urzędu wyższą pozycję. Być nie tylko dyrektorem wydziału, ale departamentu – a nawet wiceprezydentem. Uważam że nie w tym rzecz. Ważniejsze jest, żeby swoją pracą zdobył autorytet i zaufanie. Tylko wtedy będzie partnerem władz w kształtowaniu polityki przestrzennej miasta.

> Miasto budowane dzięki dialogowi: planowanie, zarządzanie, architektura

Adam Grehl jest wiceprezydentem Wrocławia, któremu podlega Departament Architektury i Rozwoju Miasta. Prawnik z wykształcenia. Dzięki działalności samorządowej i bliskiej współpracy z dolnośląskimi architektami dobrze rozumiejący możliwości wykorzystania urbanistyki i architektury w programowaniu polityki rozwoju miasta. Podczas spotkania z przedstawicielami IARP opowiadał o budowaniu przejrzystych reguł, otwartości na komunikację, ludziach i efektach pracy.

> Narciarz i dżentelmen

To zawsze jest dla mnie duże przeżycie, kiedy stoję na linii startu ubrany w strój narciarza z poprzedniej epoki. Do nóg mam przypięte 70-letnie ski, kilkakrotnie cięższe od tych dzisiejszych, w dłoniach trzymam bambusowe kijki, przy kołnierzu błyszczy przedwojenna narciarska odznaka. W takiej chwili wiem, że wszystkie moje przygotowania nie poszły na marne. Potem słyszę sygnał startu, po raz pierwszy odpycham się kijami i od razu mam to wrażenie. Jakby czas cofnął się o kilkadziesiąt lat wstecz.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro