PERŁY NA SZYNACH - wykład 5 listopada

Poświęcony twórczości architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka wygłosi Hubert Trammer

02-11-2009  Autor: Hubert Trammer   Źródło: Hubert Trammer, fot. wp.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

PERŁY NA SZYNACH - wykład poświęcony twórczości architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka wygłosi Hubert Trammer. CZWARTEK 5 LISTOPADA 2009 ROKU GODZ. 20:00 KLUBOKAWIARNIA WARSZAWA POWIŚLE - DAWNY DOLNY PAWILON KASOWY PRZYSTANKU KOLEJOWEGO WARSZAWA-POWIŚLE.

W klubokawiarni zajmującej dolny pawilon przystanku Warszawa Powiśle rusza cykl wykładów "Respekt dla moderny" organizowanych we współpracy z Fundacją In Situ i poświęconych wartościowym zjawiskom twórczym, które 
powstały pomimo PRL-u. Pierwszy z nich będzie poświęcony twórczości architektów stacji Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. 
Przystanek Powiśle jest częścią całego systemu obsługi kolejowej Warszawy, którego Romanowicz i Szymaniak są autorami, a który współtworzą także zaprojektowane przez kierowane przez nich zespoły projektowe dworce i przystanki Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście i Warszawa Stadion. Twórczość Romanowicza i Szymaniaka stanowi realizację ważnego wielu dla Polaków dążenia do nadążania za światowymi trendami. Przystanki Warszawa Powiśle i Warszawa Ochota są przykładami modnej w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych architektury opartej na żelbetowych dachach łupinowych. 
Dworzec Warszawa Ochota przypomina zaprojektowany w tym samym czasie, nieistniejący już pawilon informacyjny wzniesiony w Brukseli, w związku z obywającą się tam w 1958 roku Wystawą Światową.
Ciekawym aspektem twórczości Romanowicza i Szymaniaka są projektowane przez nich w latach sześćdziesiątych rozwiązania służące osiągnięciu efektów, jakie na Zachodzie zapewniały projektowane przemysłowo rozwiązania (na przykład szklane ściany osłonowe) a które ze względu na ówczesną politykę państwa nie były w Polsce dostępne.
Obaj architekci urodzili się w 1910 roku, a pracę twórczą rozpoczęli w dwudziestoleciu między wojennym. W 1938 roku razem z Jackiem Szweminem wzięli udział w konkursie na polski pawilon na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. Ich projekt uhonorowano zakupem. Tytuł wykładu został zapożyczony z wciąż nie mogącego doczekać się przekładu na język polski znakomitego przewodnika architektonicznego po Warszawie, którego autorem jest szwajcarski krytyk architektury Werner Huber. Tytuł "Perły na szynach" (w oryginale "Kleinode am Schienenstrang") nosi tam rozdział o położonych wzdłuż linii średnicowej dworach i przystankach kolejowych autorstwa Romanowicza i Szymaniaka.

Wykład wygłosi Hubert Trammer (1975) Architekt. Asystent na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Stały współpracownik Fundacji Twórców Architektury i miesięcznika Architektura-murator, korespondent wychodzącego w Holandii dwumiesięcznika A10. Wcześniej publikował w miesięczniku Ładny Dom i na www.budinfo.pl, pojedyncze publikacje w pismach Ochotnik i Kontakt, oraz w wychodzącym w Wielkiej Brytanii dwumiesięczniku Architectural Design. Juror w konkursach architektonicznych. Wygłaszał gościnne wykłady dla Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury, Brygady Architektoniczno-Urbanistyczne j, stowarzyszenia Nulla Osta, European 
Assembly of Students of Architecture, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Muzeum Powstania Warszawskiego i Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta.
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com