I Edycja Konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego rozstrzygnięta

Konkurs ARCHITEKTURA KOLORU

20-06-2007  Autor: [KK]   Źródło: Architektura i Biznes   Kategoria: Konkursy, nagrody

Zwycięzcą tegorocznego konkursu zostali autorzy Pawilonu  Polskiego prezentowanego na wystawie EXPO 2005 w Aichi w Japonii,  pracownia Ingarden Ewy Architekci w składzie: Krzysztof Ingardenartysta plastyk Aleksander Janicki przy współpracy...

30 maja 2007 r. podczas Międzynarodowych Targów Mebli i Wyposażenia Wnętrz „Home Decor 2007” w Poznaniu został rozstrzygnięty konkurs o nagrodę im. Macieja Nowickiego przyznawaną za innowacyjne rozwiązania w architekturze polskiej.

Tegoroczna edycja poświęcona była architekturze koloru. Organizatorem konkursu była Firma Wydawniczo – Reklamowa „RAM”- wydawca miesięcznika „Architektura & Biznes” oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Patronat nad konkursem objął SARP.

Zwycięzcą tegorocznego konkursu zostali autorzy Pawilonu  Polskiego prezentowanego na wystawie EXPO 2005 w Aichi w Japonii,  pracownia Ingarden & Ewý Architekci w składzie: Krzysztof Ingarden, artysta plastyk Aleksander Janicki przy współpracy autorskiej Jacka Ewý oraz zespołu architektonicznego w składzie: Piotr Urbanowicz (architekt prowadzący), Piotr Hojda, Bartosz Haduch, Sebastian Machaj, Dominik Starzyki, Grzegorz Smogulecki, Piotr Chuchacz, Benedykt Bury, Rafał Chowaniec.
W opinii jury, w skład którego wchodzili Zvi Hecker (przewodniczący), Romuald Loegler (architekt, wydawca miesięcznika „Architektura & Biznes”), Przemysław Trawa (prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich) czytamy, że nagroda została przyznana za „innowacyjne wykorzystanie naturalnego tworzywa do uformowania architektonicznej kompozycji elewacji pawilonu, której przestrzenność i rzeźbiarski charakter wzbogacone zostają subtelnym kolorytem i fakturą zastosowanego materiału”.

Drugą nagrodę otrzymał Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie autorstwa architektów: Beaty Goczoł, Witolda Goczoła, Oskara Grąbczewskiego, Macieja Grychowskiego, Katarzyny Chobot za „wrażliwe użycie koloru, którego monochromatyczna konwencja wyrasta z kolorytu miejsca lokalizacji. Osiągnięty rezultat realizacyjny ujawnia się jako całościowa kompozycja przestrzenna zintegrowana z naturalnymi barwami otaczającego pawilon krajobrazu”.

Wielkoformatowe kompozycje ze szkła w holu wejściowym Centrum Naukowo-Badawczego Politechniki Wrocławskiej autorstwa Tomasza Urbanowicza i Beaty Urbanowicz otrzymały trzecią nagrodę. W uzasadnieniu jury czytamy, że została ona przyznana za „oryginalne wprowadzenie koloru jako architektonicznego komponentu, który jednoczy w sobie cechy indywidualnego, artystycznego „gestu” wprowadzającego w architektoniczny obiekt efekty kolorystyczno-graficzne, które dzięki zmieniającym się warunkom oświetlenia, odczytywane są zarówno z zewnątrz obiektu, jak i z jego wnętrza”.

Tegoroczna, pierwsza edycja konkursu, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Projekty nadesłały zarówno znane polskie biura architektoniczne jak i zespoły studenckie (jury nie przyznało żadnej nagrody w tej kategorii).
Nagrodzone prace odzwierciedlają wysoki poziom wrażliwości estetycznej polskich projektantów. Temat tegorocznego konkursu, kolor, został potraktowany w bardzo wyrafinowany, ale też niezwykle subtelny sposób. Dyskrecja, materiałowa uczciwość i doskonałe wyczucie kontekstu architektonicznego to główne założenia nagrodzonych prac.


Następna edycja konkursu, do której jako współorganizatorzy już teraz serdecznie zapraszamy, poświęcona będzie architekturze światła. Rozstrzygnięcie konkursu jest planowane na czas trwania Międzynarodowych Targów Poznańskich „Budma 2008”, które odbędą się w styczniu 2008 w Poznaniu. Patronat nad konkursem  obejmie SARP.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com